Do 2020 přibude ¾ miliardy mobilních uživatelů, polovina z toho v Indii a Číně
Hovoří tak prognózy GSMA, která svoji zprávu představila na MWC v Šanghaji. Dle jejích výpočtů se z nově přibyvších lidí mezi uživatele mobilů zařadí z 27 % Indové (206 miliónů lidí) a z 21 % Číňané (155 miliónů lidí).
Asijsko-pacifický region poroste jako celek velmi výrazně. Mezi koncem roku 2016 a 2020 se počet mobilních uživatelů zvýší z 2,7 na 3,1 miliardy, což bude představovat celkově dvě třetiny světového růstu. Asie přitom bude hrát nejvýznamnější roli v nasazení 5G technologií.
To je zcela logické, neboť v Evropě či Severní Americe jsou poctivě natažené „dráty“ či optika, takže není takový tlak na mobilní připojení. V superzahuštěných aglomeracích typu Jižní Koreje je nemyslitelné tahat tisíce kilometrů optiky, když tuto roli může zastoupit „éter“. Už nyní je mobilní širokopásmové připojení (3G a více) dominantní technologií v regionu.
Očekává se, že d roku 2025 v tomto regionu bude používáno nějakých 670 miliónů připojených 5G zařízení, a to v tom není záměrně zahrnut segment IoT, který se snad ani nikdo neodváží plně předjímat.
Tohle vše je dobré i pro nás Evropany, kteří si díky rapidnímu vývoji 5G také sáhnou na rychlejší připojení. Snad mezitím skončí státe tolerovaný „kartel“, kterým chování českých nevirtuálních operátorů minimálně tak trochu zavání (ale důkaz v šuplíku pochopitelně nemám, jen holou úvahu vycházející z toho, kolik si mají čeští operátoři tu drzost za mobilní data účtovat).