Dojmy a pocity ze zvuku
Kapitoly článků
Nejprve malá poznámka k testování: prováděli jsme jednak poslech vytipovaných scén z některých filmů, kde je prostor hodně znát. Jako zkoušku poslechu hudby jsme zvolili několik skladeb různých žánrů (od elektronické hudby přes tvrdší kytary až po smyčce), které dobře známe a o kterých víme, jak mají znít a co obsahují (to pro posouzení kvality zvuku). V neposlední řadě jsme si také hráli s programem RightMark 3DSound, který je navržen právě na testování prostorového zvuku.
Trust a Genius
![]() |
![]() |
Ačkoli jsou oboje sluchátka v podstatě identicky vyrobené, nehrají stejně, i když podobně. Sluchátka Trust měla nepatrně lepší zvuk v předozadních reproduktorech, zatímco u Geniusů byly více vytažené výšky, které byly u Trustů jakoby nepatrně utlumené. Mezi všemi testovanými sluchátky by se daly Genius a Trust hodnotit skoro stejně, ale Trusty hrají přeci jen o něco lépe (Geniusy při přímém srovnání nepatrně více připomínají rozhlasový zvuk). Určitý rozdíl dělají dokonce i zesilovače, ale ten je zanedbatelný. Ze zesilovače Genius jde do sluchátek nepatrně vyšší úroveň hlasitosti (zkoušeno i prohazováním sluchátek vzájemně na obou zesilovačích).
Subwoofery u obou sluchátek dělají basy, nedochází zde k nějakým vibracím. U sluchátek Teac dělají subwoofery o trochu víc práce. Rozdíl mezi vibracemi sluchátek Trust a Genius je nepostřehnutelný (já skutečně žádný nepostřehl). Dobrá je možnost subwoofery ztlumit, pokud vám vadí. Špatné je, že se s nimi tlumí i středy (např. Pán prstenů má ve středovém kanálu většinu hlasů postav právě na scéně zobrazených, tyto hlasy nejsou v předozadních reproduktorech, kde je jen okolí, případně hlasy postav právě nezobrazených, takže úplným ztlumením subwooferů přijdete také o hlasy aktuálně zobrazených postav). Díky ne příliš výrazným subwooferům však zpravidla nevzniká potřeba je tlumit. Spíše než subwoofery bych je nazval lehce hloubkovými reproduktory.
Testoval jsem i reprodukci klasického stereo zvuku při hudbě (zapojeného do příslušného konektoru v zesilovači), kde jsem přímo srovnával se svými bezdrátovými sluchátky Hama RF-433. Trust s Genius mají o něco více výšek než Hama, zato však trochu méně basů a působí tak spíše dojmem šumivých bedýnek za pár stovek, než pořádných sluchátek (Geniusy ještě o něco více). Byl jsem velmi překvapen, že Hama sluchátka basují lépe než Genius i Trust se svými subwoofery (při přepnutí Genius/Trust do režimu 2.1 dojde k tomu, že zvuk jde do předních a subwooferových reproduktorů, ale jak jsem již psal výše, žádná sláva a rozdíl mezi zapnutými a vypnutými subwoofery minimální). Ohledně srovnání Genius/Trust versus Hama musím říci, že ačkoli mají Hama o poznání méně výšek, hrají jasně lépe a frekvenční pásmo jaksi rovnoměrnější, zatímco Trust/Genius dělají spíše výšky a subwoofery to nezvládají vyrovnat.
Zkoušel jsem najít i rozdíl mezi situací, kdy se pošle do zesilovače čisté stereo a mezi situací, kdy přepnu zvukovku do 5.1 režimu a nechám stereo rozpočítat do ostatních kanálů zvukovkou (resp. jejími ovladači) a to bez použití nastavení prostředí v ovladačích. Nebylo to těžké, zvuk skutečně dostal jinou šťávu. O tom, zda je lepší ten či onen způsob přehrávání, si netroufám vyvozovat jednoznačné závěry, podle mě je zvuk rozpuštěný počítačem do všech kanálů o něco lepší. Ono je to těžké, zvuk se pak line ze všech reproduktorů, ne jen z předních, ale nemálo přidáno dostanou také basy v subwooferech, takže o něco lepší to je.
Zalman
Tato sluchátka mě, upřímně řečeno, zklamala nejvíce. Velkým handicapem je absence subwooferů, který je umocněn faktem, že tento kanál není do sluchátek ani nikterak přiveden a tudíž jej nic nenahrazuje. Zvukově jsou na tom ještě hůře než Genius/Trust, naopak mají tato sluchátka z těch testovaných nejlepší rozlišení prostoru. Předek už není tak „všeobecný“, jako u ostatních, kde jde tak nějak odevšad, zde je skutečně více vpředu. To, co má jít zezadu, jde zezadu opět o kousek lépe než u ostatních sluchátek. Přispívá k tomu pravděpodobně způsob konstrukce a rozmístění reproduktorů ve sluchátkách, je to opravdu znát, byť je tak trochu potřeba si na toto rozlišení prostoru zvyknout, ale jde to rychle. I pro nenacvičeného posluchače není velkým problémem brzy rozeznat, zda jsou právě zapojeny jen přední, nebo jen zadní reproduktory. Prostorové rozlišení má skutečně s klasickou 5.1 reprosoustavou něco společného (ovšem i tak nemůže nahradit rozmístěné reproduktory v místnosti). Škoda absence toho subwooferu a malých basů i velmi nevýrazných výšek u ostatních reproduktorků. Kdyby byl basový kanál přiveden na středové reproduktory, moc by to nepomohlo, protože tyto hrají ze všech párů asi nejhůře. Sluchátka by to do určité míry ubasovala, pokud by byly basy přivedeny na přední i zadní reproduktory současně. Takhle do nich basy prakticky nejdou, což je škoda, protože je to řadí k „laciným šuměnkám“, zejména v 5.1 zvuku, kde subwoofery prostě chybí (dá se to sice elegantně vyřešit konfigurací ovladače zvukové karty, pokud toto umožňuje, případně přímo v nastavení přehrávače nebo zvukového filtru, ale není to jaksi to pravé ořechové, byť se tím zvuk celkově dost vylepší). Určitým překvapením pak je fakt, že zesilovač Zalman ZM-RSA, který je k těmto sluchátkům doporučován, se subwooferovým kanálem běžně počítá (má na něj vstup a jde i na výstup), sluchátka jej však zkrátka minou.
Při reprodukci klasického stereo zvuku už se nějaké ty basy ze sluchátek linou, takže Zalman má současně při připojení předních i zadních reproduktorů zhruba stejné basy, jako ostatní sluchátka bez subwooferů, ovšem ještě chybí i trochu výšek (těch je méně i v porovnání s bezdrátovými Hama, buď chtěl výrobce vykompenzovat absenci subwooferů ořezáním výšek, nebo nevím). Zřetelně slyšitelné otáčení potenciometrů na zesilovači, které zní jak kdybyste šoupali něčím přímo po sluchátkách na hlavě, je už spíše jen perličkou, neboť se projevuje jen při regulaci hlasitosti. Zařadil bych tato sluchátka někam do oblasti použitelného prostorového rozlišení, avšak dosti bídného zvuku. Jak jsem od těchto sluchátek čekal asi nejvíce, dost mě zklamaly a absenci subwooferu určitě nehodlám Zalmanům (resp. MMGearu) odpustit.
Teac
Teacy jsme tu už měly a jejich porovnání s ostatními sluchátky jim výrazně prospělo. Zvukově jsou na tom podobně jako Trusty, ale přeci jen hrají o trošku lépe (mají rovnoměrněji rozložené frekvenční spektrum). Zalmany jim mohou konkurovat pouze prostorovým rozlišením. To je u Teaců srovnatelné s Geniusy a Trusty. Zvuk Teaců bez použití subwooferů je srovnatelný s mými bezdrátovými sluchátky Hama. Výhodou je možnost subwoofery ztlumit zcela nezávisle na ostatních kanálech. Trošku nepříjemným překvapením bylo ulomení jednoho ze sluchátek a nalomení druhého (bylo jen otázkou, které povolí dřív), nicméně jsme dostali informaci, že Teac o tomto problému ví a týká se pouze první série sluchátek. Další jsou již z jiného odolnějšího materiálu, takže by se to stávat nemělo. V každém případě jsem se zvukem Teaců relativně spokojen, řekl bych, že by se určitě dal vylepšit zesilovač.
Poznámka: Byl jsem taktně upozorněn, že hovořím o subwooferech. Ano, hovořím, protože v reprosoustavě jde o skutečné subwoofery. U sluchátek je to jakási „náhražka“ (do sluchátek samozřejmě subwoofer v pravém slova smyslu nenarvete). Berte tedy mé označení „subwoofer“ jako ten reproduktor ve sluchátkách, co má dělat hluboké frekvence, případně vibrovat se sluchátkama nebo v nich lehce vířit vzduch. Prostě náhražka za subwoofery (Teac je zřejmě jako jediný označuje korektněji: vibrační reproduktory).
Ostatní porovnávací reprosoustavy
Abych vůbec věděl, jak vypadá prostorový zvuk, pokusil jsem se udělat si o tom představu pomocí reproduktorové 5.1 soustavy Genius SW-Q5.1. Mno, prostorovost tam sice nějaká je, o tu se stará 5 malých rozestavěných „speakerů“, nejvíce práce však odvede subwoofer. Bez něj je celá sestava pěticí vpravdě neposlouchatelných šumítek (to vyhoď z okna, prohlásila moje drahá polovička, zvyklá na reprosoustavu v dalším odstavci), s ním se jedná o šum s fukarem. Nicméně vím, odkud asi tak má znít který kanál, pozitivním faktem je, že všechna testovaná sluchátka mají zvuk o poznání lepší.
Druhá a poslední testovaná reprosoustava je má vlastní letitá skladba dvou 3pásmových reprobeden Orion HS280 (2 spíše výškové a jeden středobasový reproduktor, uvnitř s frekvenčními oddělovači pro jednotlivé reproduktory) + 1× ručně podomácku stvořený zesilovač 2 × 50 W. Je to asi dost netaktní, to tu takhle prásknout, ale ze všech testovaných reprodukčních zařízení má toto bezkonkurenčně nejlepší zvuk od basů přes středy až po výšky (absence skutečného subwooferu v tomto případě vůbec nevadí, neboť největší reproduktor tuto práci zvládá naprosto dokonale a s přehledem strká do kapsy i subwoofer v Geniusech SW-Q5.1, který spíše fouká a drnčí, než aby čistě basoval). Ovšem jde o poněkud jinou kategorii zvukově reprodukční soustavy, která si rozhodně neklade za cíl shazovat zvuk testovaných sluchátek. Spíše jsem si potřeboval najít referenční hladinu slušného basu a čistého zvuku, ke které mají nejblíže sluchátka Teac, hned za nimi jsou moje bezdrátové Hama a na třetí místo bych zařadil Trust. Zalman je na tom u mě se zvukem bídně, tato sluchátka mě zkrátka nepřesvědčila.
Na co 5.1 sluchátka jistě dlouho nedosáhnou, je kvalitní subwoofer. Vychází to z jeho principu. Ten totiž nemá působit primárně na sluchové orgány (jak tomu v případě sluchátek je), ale spíše na celé tělo (což klasický subwoofer-reproduktor dělá, správné vibrace cítíte více vnitřnostmi než ušima). Po delší době provozu sluchátek s basy nešetřícími scénami např. u mě dochází k dočasnému lehkému ohluchnutí. U sluchátek je tedy velmi vhodné mít možnost subwoofer potlačit a přijmout méně basů než si nechat vyklepat hlavu a převážně pak ušní bubínky vibracemi vznikajícími pár centimetrů od sluchovodů (posuďte sami: když na sluchátka dáte ruce a basy zřetelně cítíte, jakpak je to asi na uši zdravé?).
Srovnání mikrofonů Zalman a od sluchátek Teac
Srovnal jsem ještě (čistě pro pořádek) kvalitu zachytávání zvuku mikrofonem Zalman ZM-MIC 1 a mikrofonem od sluchátek Teac PowerMax HP-10. Jestliže se mi zvuk, nahraný mikrofonem Teac při recenzi sluchátek HP-10 líbil, tak musím kupodivu říci, že zvuk, nahraný mikrofonem Zalman se mi líbí ještě o trochu více. Bere o něco více hlubších frekvencí, co se horních týče, zde mi připadají mikrofony zhruba stejné. Citlivost při různé vzdálenosti mi připadá u obou mikrofonů zhruba stejná.
Tady bych si asi dovolil ohodnotit jako lepší mikrofon Zalman ZM-MIC 1, oba mikrofony však nahrávají poměrně slušně a rozhodně není jejich přítomnost u sluchátek k zahození (ačkoli u sluchátek Zalman ZM-RS6F není tento mikrofon v základní výbavě, ten se dodává k produktu s označením ZM-RS6F+M, což skutečně není nic jiného než sluchátka ZM-RS6F a mikrofon ZM-MIC 1 dohromady).