DVD-Audio - popis formátu
Kapitoly článků
|
L= levý, P=pravý, C=střední, Ls=levý surround, Ps=pravý surround, Lfe=subwoofer (Low freqency effects)
světle je označena skupina kanálů 1, tmavě skupina kanálů 2
DVD-Audio by se vůbec nedostalo na trh, kdyby nebylo zabezpečeno proti nelegálnímu kopírování. Na tom si nahrávací společnosti velmi stály a bez toho by nevydaly ani skladbu. Do formátu proto musela být ochrana přímo integrována. Až do prosince 1999 bylo DVD-Audio chráněno CSS II, ovšem s příchodem DeCSS (známou kauzu o prolomení ochrany DVD video asi nemá cenu více přibližovat) bylo nutné hledat jiný způsob zabezpečení. Tím je CPPM (Content Protection for Pre-recorded Media), který vyvinuly společně firmy IBM, Intel, MEI a Toshiba. Používá 56-ti bitový klíč (CSS mělo jen 40-ti bitový) a Cryptomedia šifrování. Aby bylo možné takto chráněné DVD přehrávat, je nutné mít tzv. MKB (Media Key Block). Každý licencovaný dekodér totiž obdrží unikátní klíč, s jehož pomocí získá "svolení" DVD-Audio přehrávat. MKB je pro každá DVD-Audio titul unikátní, navíc se musí ve výrobě měnit každé tři měsíce. Dekódování pak probíhá asi takto:
Ochrana DVD-Audio obsahuje také tzv. vodoznak. To znamená, že i když převedete zvuk na analogový, musí v něm být identifikovatelné, že ho není možné kopírovat ani dále šířit. Další zařízení by měla odmítnout s takto označeným zvukem pracovat. Vodoznak však nesmí snížit kvalitu. Dodavatelkou této technologie je firma Verance.
Možná vás napadne otázka, zda se dá DVD-Audio přehrát i na vašem DVD-ROM, či DVD přehrávači. V podstatě ano, ale toto DVD-Audio musí být označeno jako DVD-Audio DVD-Video. To proto, že váš přehrávač zvládne jen zvukový signál ve formátu Dolby Digital. A právě informace "DVD-Video" u audio DVD říká, že na něm jsou skladby nahrány i v tomto formátu.