ECS SDGE technologie rozšiřuje možnosti motherboardů
V první řadě je třeba říci, že SDGE technologie umožňuje provozovat jak režim SLI od nVidie, tak CrossFire od ATI. Základním kamenem úrazu, na který nyní ECS naráží, je fakt, že zatím nemůže prodávat desky, které by oficiálně uměly obojí. A to nikoli z technického důvodu, ale proto, že si obě firmy své vlastní „dvougrafické“ technologie hlídají a jejich ovladače grafických karet jsou zatím pro provoz na „cizích platformách“ uzavřeny. ECS však vyjednává s oběma firmami, aby pro SDGE technologii tato omezení ve svých ovladačích odemkly. Ne, že bych očekával, že by se objevily na pultech motherboardy, které budou mít na krabici vedle sebe logo SLI a CrossFire, ale vypadá to slibně.
Dále je třeba říci, jak je koncepce SDGE technologie myšlena. Jde o to, aby základní deska byla stále levnou záležitostí, nechcete-li používat dvě grafiky (tedy když vám stačí jen jedna). Jistě víte, že běžné SLI desky nebývají zrovna levné, přičemž výrobce v tu chvíli moc nezajímá, že budete provozovat jen jednu grafickou kartu. Běžně se počítá s tím, že si k SLI desce koupíte rovnou dvojici stejných grafických karet. Pro ty z vás, kteří však uvažují v tom smyslu, že si nejprve koupí grafiku jednu a později druhou, je však určeno právě řešení SDGE.
Základní deska s SDGE technologií má sice dva PCI Express ×16 sloty, ale v základu je aktivní jen jeden (a to s plnými 16 PCI-E linkami). Na desce je pak ještě jeden zvláštní „multislot“, říkejme mu třeba SDGE slot. Do něj se strčí SDGE karta, která obsahuje HyperTransport tunel. A modří už vědí... Ano, HyperTransport tunel s dalšími 16 PCI Express linkami, jakým je třeba čip ULi M1695 nebo třeba samotný severní můstek nForce4 SLI X16 SPP pro AMD platformu, jednoduše zprovozní druhý PCI Express ×16 slot, a to samozřejmě s plnými 16 linkami. V podstatě tak vznikne řešení vesměs podobné tomu, co nabízí nForce4 SLI X16. Teoreticky není problém rozchodit i kombinaci dvou karet, z toho jedné v AGP 8×, druhé PCI Express ×16 slotu, dokonce není nereálné ani řešení, kdy k integrované grafice v severním můstku přidáte grafiku další, ať už AGP nebo PCI Express, a provozujete obě. S tím počítá jak ECS, tak ATI.
V základu si tedy koupíte SDGE desku, která HyperTransport tunel nemá a v SDGE slotu má jednoduchou hardwarovou spojku, která propojuje HyperTransportem severní můstek s jižním v případě Intel platformy či rovnou procesor s jižním můstkem v případě AMD platformy. SDGE karta pak jednoduše vřadí mezi dvě zmíněné komponenty (severní můstek či procesor a jižní můstek) PCI Express HyperTransport tunnel. Názorně to snad vysvětluje obrázek níže. Pokud by vám ani to nestačilo, má pro vás ECS názornou flashovou animaci (ze které pochází náš obrázek).
Jinak se můžete s pojmem Scalable DGE setkat u ECS již dnes, a to u klasických SLI a případně i u chystaných CrossFire desek. Ty však nepodporují pro oba PCI Express ×16 sloty více než 8 linek. Jak již bylo zmíněno, nejsou ovladače obou výrobců ochotné přijmout pro provoz SLI resp. CrossFire jiné čipsety než od vlastního výrobce. Z téhož důvodu také nedělá ECS SDGE desky na jiných čipsetech než ATI či nVidia, přestože třeba se zmíněným ULi M1695 by to teoreticky šlo. Ale třeba to bude časem možné např. s VIA PT900 a K8T900, případně i i975X, což však stále budou řešení v ×8/×8 konfiguraci. Výše uvedené řešení s HyperTransport tunelem rozhodně vypadá zajímavě. Teď jen zbývá počkat si na ceny takových základních desek, případně onoho SDGE modulu s HyperTransport tunelem.
Diskuse ke článku ECS SDGE technologie rozšiřuje možnosti motherboardů