EK navrhla prodloužit práva k audio nahrávkám na 95 let
IFPI si velmi pochvaluje, že Evropská komise přichází s iniciativou uvést do souladu ochranu nahraných audio skladeb na starém kontinentě a v USA, což konkrétně znamená její prodloužení z 50 na 95 let. Kdo se tedy už chystal na první nahrávky Beatles, bude mít opět smůlu, protože se pravděpodobně volným dílem nestanou. Sám jsem si v tom musel udělat jasno, protože nyní platí, že majetková práva trvají během autorova života a 70 let po jeho úmrtí, což ale není to samé, co platí v případě, že dojde ke zveřejnění záznamu tohoto výkonu, zde je to oněch 50 let.
V podstatě to znamená, že po dobu 70 let po smrti autora (posledního ze spoluautorů) stále jejich autorské právo k dílu trvá, ovšem co se samotné fyzické nahrávky týče, tam vše končí po 50 letech a to by asi nejvíce mrzelo vydavatele, kteří nechtějí tak brzo přijít o svá zlatá vejce. Vše pochopitelně ještě bude muset projít evropským parlamentem a pak ještě v jednotlivých zemích unie, ale nikdo neočekává, že by snad někde nebyl tento návrh přijat.
S touto iniciativou prvně přišel Cliff Richard koncem roku 2006, když ve Velké Británii žádal prodloužení právě na zde uváděných 95 let. Ministerstvo financí si ale nechalo vypracovat odborný posudek, který jasně stanovil, že současných 50 let je dostačujících. Rád bych věděl, jak je možné, že za dva roky už těch 50 let nestačí, asi na to za kanálem nahlíží jinak, nebo co. Možná, že si právě Cliff povyskočí, protože jeho snad největší hit „Move It“ se právě letos měl stát volným dílem, první skladby Beatles („Love Me Do“, ...) by pak přišly na řadu v roce 2013.