Energetická efektivita Meteor Lake je o 10-15 % lepší než u Raptor Lake, ale…
V únoru letošního roku došlo k úniku několika slajdů o chystaných procesorech Intel Meteor Lake včetně informace, že cílem Intelu je 50% zvýšení energetické efektivity (při srovnání modelů se stejným počtem jader). V září pak oficiálně Tom Petersen z Intelu hovořil o 2× výkonnější integrované grafice s 2× vyšší energetickou efektivitou.
YouTube kanál MLID však získal výsledky srovnávající finální křemík Meteor Lake s generací Raptor Lake co do energetické efektivity a výsledky nejsou příznivé. Tedy alespoň nijak blízké ~50% nárůstu:
Energetická efektivita Meteor Lake podle hladin spotřeby v zátěži Cinebench R23 (MLID)
Graf sice na první pohled nevypadá nijak špatně, ale je nutno brát v potaz, že osa „y“ nezačíná v nule, takže relativně malé rozdíly vypadají poměrně významně. V různých hladinách spotřeby dosahuje Meteor Lake o 10-15 % vyšší energetické efektivity než Raptor Lake. Háček je, že někde kolem 100W spotřeby už má Meteor Lake náskok jen pár procent a kolem 110 wattů už není o nic lepší (dál už energetická efektivita Meteor Lake neškáluje vůbec, patrně z důvodu frekvenčního stropu a Raptor Lake si udržuje vedení).
Je důležité zdůraznit, že hovoříme o spotřebě, nikoli TDP. Z grafu by se mohlo zdát, že při cca 65 wattech je energetická efektivita asi o 15 % lepší, což by se dalo využít i v desktopu (o 15 % vyšší výkon alespoň u 65W procesorů by nebyl špatný bonus), jenže zde skutečně jde o spotřebu, nikoli TDP. Připomeňme, že 28W (=TDP) procesory Intelu jako Core i7-1360P nebo Core i7-1370P mají reálný limit spotřeby právě 64 wattů. Což vysvětluje, proč Intel s TDP Meteor Lake až na výjimku jediného modelu nechce jít přes 28 wattů (současné 45W modely jako Core i7-13700H mají výchozí limit spotřeby na 115 wattech, což je zcela mimo energetické optimum Meteor Lake).
Pokud Intel bude chtít nadále Meteor Lake prezentovat jako revoluci v energetické efektivitě, bude muset být značně marketingově-kreativní a pečlivě vybírat scénáře, ve kterých k nějakému významnějšímu zlepšení došlo. Z informací MLID lze usuzovat, že se Intel zaměří na spotřebu v klidu, která by měla být nízká, případně v nějaké kosmetické zátěži.
(MLID)
Podle MLID bude mít Intel problém dodržet i slíbenou 2× výkonnější grafiku a aby tohoto čísla dosáhl, bude muset srovnávat výkon nikoli oproti Raptor Lake, ale oproti starším generacím. Oproti Raptor Lake totiž bude nárůst výkonu integrované grafiky (dle grafů Intelu) 60-90 %, tedy ~75 % v průměru. S ohledem na to, jak kreativně Intel vybírá výsledky do prezentací, bych očekával spíše ~dvoutřetinový nárůst. Pokud by to tak skutečně dopadlo, nestačilo by to ani na dotažení začátkem roku vydaného APU Phoenix od AMD, jehož refresh (Hawk Point) AMD začátkem roku vydá jako dočasnou konkurenci pro Meteor Lake (někdy po pololetí se očekává Strix Point již s jádry Zen 5 a grafikou RDNA 3.5).