Enermax Revolution X't 430 W: zlatý král, nebo krám s pozlátkem?
Kapitoly článků
Představovat Enermax snad ani není nutné, samotná řada zdrojů Revolution X't byla představena před nějakými pěti měsíci. Jedná se o zdroje s certifikací 80 PLUS Gold, jedinou silnou +12V větví a DC-DC měniči. K tomu nechybí modulární kabeláž a slavná technologie Heat Guard. Byť původní zdroj hovořil o pětileté záruce, u nás jsem nenašel delší, než tříletou a to nejlevněji za 2222,- korun, jsme tedy s cenou výrazně přes 5 Kč/W celkem jasně v high-endu.
Tato řada je ošem skutečnou revolucí, Revolution X't totiž nevyrábí Enermax, jak by se původně zdálo (protože Enermax to samozřejmě nikde neřekl), ale Channel Well Technology. Nevím, co na to říct, mám obavu, že s ohledem na to, kam věci směřují, Enermax nakonec přestane zdroje vyrábět úplně a stane se z něj další přelepovač. Kolotočové větráky a podivné komplety rádoby vodního chlazení (poněvadž reálný vodní okruh asi málokdo dneska vůbec dokáže sestavit) nejspíš táhnou víc.
Enermax se alespoň již poučil z chyb svých konkurentů (možná i ze svých vlastních z minula, kdo ví) - připomenu např. Fractal Design Newton R3 - a krabice neslibuje nic, co zdroj neposkytuje. Hovoří tedy o pouhém vstupním kondenzátoru „od světově nejslavnějšího výrobce“. Hm, kdo to bude, Chemi-Con? Pojďme na to mrknout…
Balení
Krabice je obyčejný papundeklový kvádr s otevíráním za pomoci jedné celé výklopné stěny na jedné z kratších stran, černě lakovaná. Zdroj je uvnitř v pytlíku se zavařenými oddíly nafouknutými vzduchem, poskytujícmi ochranu proti nárazům.
V balení se kromě zdroje nachází napájecí kabel, šroubky, samolepka Enermax, manuál, modulární kabeláž v pytlíku (taštička se suchými zipy se mi osobně líbila více) a jako bonus dva pásky ze suchého zipu pro uspořádání kabelů. Za ty dávám půlbod navíc.
Jediná větev +12 V zvládá téměř plný výkon zdroje, 420 W (35 A). Poměrně dost zvládá větev -12 V, rozhodně na dnešní dobu, +3,3 a +5 V pak kombinovaně naopak jen 100 W, ale uvidíme, jaký je reálný limit DC-DC měničů.
V podstatě všechny použité vodiče jsou 18 AWG (včetně odpojitelných kabelů), což na výkon 430W docela stačí, byť k prvnímu 6+2pinovému PCIe klidně 16AWG být mohly. Všechny jsou svařeny do podoby plochých řemenů a černé jak noc, proto Channel Well sáhl k tenkým bužírkovým značkám alespoň uvnitř, aby vůbec bylo poznat, co jsou které vodiče zač. To je mi ovšem platné, jak mrtvému zimník, krom toho, že to porušuje standard ATX se na tom pořádně nedá měřit. Není snad problém svařit různobarevné vodiče - bod dolů. V popisu není chyba, konektor Main ATX je skutečně nedělitelný 24pinový. Pozlacené konektory nejsou žádné, na molexech však jsou klipy pro snadnější odpojení.
Konkrétně je to následovně:
Pevná kabeláž
- Main ATX (24pin): 61 cm
- ATX 12 V (4+4pin): 62 cm
- 2× PCIe (6+2pin): 53 a 67 cm
Odpojitelná kabeláž
- 8× SATA: 2× 48 cm, 2× 63 cm, 2× 79 cm, 2× 96 cm+
- 3× peripheral molex: 52, 67, 82 a 96 cm
- Berg k disketové mechanice: 113 cm (uff)