Enermax Revolution X't 430 W: zlatý král, nebo krám s pozlátkem?
Kapitoly článků
Sekundární strana
Synchronní usměrnění zajišťují dva páry tranzistorů Infineon BSC028N06LS3 G (23/100 A při 60 V a 25 °C, RDS(On) 4,8 mΩ při 25 A), jeden přímo na hlavní desce a druhý na dceřinné desce, proud je veden silnými kovovými pásy. Usměrněných +12 V (filtrovaných velkou tlumivkou a třemi 2200uF C(r)apXony KF) na desku je pak vedeno silným kabelem, přičemž na ní jsou pak ještě dva polymery Enesol Enecap 470 uF. Na desce se totiž přímo nachází také DC-DC měniče pro větve +3,3 a +5 V opět s tranzistory M3006D, řízenými duálním PWM kontrolérem Anpec APW7159. Na výstupu každého měniče jsou k filtraci vždy dva polymery o kapacitě 820 uF.
Výkon z větve +3,3 V je veden do hlavní desky přímo pájením dceřinné desky, za tlumivkou je ještě jeden zelený GF. Z větve +5 V už výkon teče přes dva vodiče, za nimi je opět tlumivka a jedna zelená čůza. Ta rovněž filtruje výstup větve -12 V. Deska s modulární kabeláží (odstíněná izolovanou meděnou fólií) je skrz 14 pinů připájena na +12 V, zem a +3,3/+5 V je přivedeno dalšími kablíky, přičemž tyto dvě větve zde mají ještě dva nalé kondenzátory DR 220 uF/6,3 V, pravděpodobně se jedná o produkt americké společnosti Dura-elec a je docela možné, že to jsou výrobky CapXon pro tuto firmu, která je pak přeprodává.
Velmi zajímavé bude zjistit, zda zde existuje nějaká ochrana proti přetížení, nebo je realizována skrz omezení výkonu propouštěného na sekundární stranu a sledováním podpětí zde. Osazený čip Weltrend WT7502V totiž nic než přepětí, podpětí a zkrat na monitorovat nezvládne, navíc jen na dvou větvích (+3,3/+5 V). Plus zapíná zdroj a generuje signál Power good. Řízení i +12 V tak rovnou zajišťuje CM6802 na primární straně skrze sadu optočlenů.
Kvalita provedení
Výtky k použitým součástkám jsou zmíněny dříve, zde se zaměřím zejména na elektrickou bezpečnost a celkové provedení. Revolution X't 430 W rozhodně není, co bývaly zdroje z éry Pro/Modu 82+, s izolací se tehdá rozhodně tolik nešetřilo, ale to není divu, když to dělá CWT. Deska je ze stejného levného materiálu jako zdroje za polovinu, alespoň že cesty na hlavní desce jsou velmi výrazně posíleny, tedy ty, kterými tečou velké proudy, jak drátovými spojkami, tak silnými vrstvami pájky.
Moc se mi nelíbí pájení, rozhodně ne u 430W zdroje za víc jak dvojku. Spousta spojů má náběh na „studeňák“, na mnoha místech proběhl ne moc zdařilý pokus o ruční opravy (v podstatě ani nepočítám, kolik míst je pájených dodatečně ručně) a jen ty kuličky pájky jsou za pět bodů dolů. Co zdroj šlechtí jsou tak maximálně relativně rozuměn zkrácené elektrody součástek, ale vcelku pořád dám deset bodů dolů, tento zdroj mne zatím o kvalitách moc nepřesvědčil.