EU chce, aby vyhledávače platily webům za náhledy jejich textů
Připomeňme, že vyhledávače často přebírají významově podstatné části textů z webů, kdy průměrný uživatelů už následně ani na článek neklikne. To je argumentace části vydavatelů, kteří by rádi měli nějaký díl koláče z financí,které vyhledávače vydělávají. A přiznejme si, že když se říká „vyhledávače“, myslí se tím zejména ten od Googlu / Alphabetu.
Vyhledávače naproti tomu typicky argumentují tím, že jsou to oni, kdo de facto webům přináší podstatnou část návštěvnosti lidí, kteří by k nim často ani jinak nepřišli, článek/články si nepřečetli.
V obou tvrzeních je určitá část pravdy a k oběma lze současně najít negativní protiargument. A tam, kde je kompromis složitý až nemožný, nyní možná ve „sjednocené části Evropy“ možná zasáhne shůry ruka nejvyšší, tedy ruka evropského regulátora, který nařídí podmínky takové/makové.
V tuto chvíli existuje pracovní verze návrhu reformy autorského práva v Evropské unii, za nímž stojí pochopitelně Evropská komise. Tento návrh se přiklání k argumentaci provozovatelů webů, kterým přiznává určité poplatky od vyhledávačů. Odůvodňuje to tím, že vyhledávačům tento obsah zvyšuje hodnotu a měli by tak vyplácet poskytovatelům obsahu (provozovatelům webů) určitou odměnu.
Evropská komise tak ve výhledu připravuje normu, která centrálně nařídí to, co se zatím nepodařilo nikde v Evropě stanovit a zavést na národní úrovni. Jestli návrh nakonec přejde v reálné nařízení a jak to případně zamává s návštěvností webů či změnami parametrů služeb třeba právě u Googlu, toť otázka, která teprve čeká na zodpovězení.