Monitor Samsung podrobněji
Kapitoly článků
Tak a nyní se podívejme, jak vypadá tento konkrétní monitor.
Jak vidíte, své si užijí příznivci designovek, případně čistého hladkého designu, jaký používá třeba Apple u svých Cinema Display. Tím nechceme naznačovat, že Samsung něco zkopíroval, takovýto design je prostě evoluce daná tím, že u monitoru s LED podsvícením nemusíte řešit větrací otvory a výkonnou napájecí elektroniku a tišťáky. Takovýto hladký design bez výstupků a otvorů používají desítky výrobců již po desítky let. Na stole někde v kanceláři, ateliéru či studiu to rozhodně ostudu neudělá, naopak.
Podstavec má plastové krytí, konektory, včetně napájecího, jsou vyvedeny v zadní části. Odsud putují signály do ovládacích kontaktních plošek a samotného panelu.
Designovou vlastností podstavce je jeho nadstandardní výška (celé 3 cm) a kulatý profil - sami zvažte, jestli je to pro vás negativum (protože třeba při hraní narážíte klávesnici až pod monitor a s židlí se zasouváte téměř pod stůl :-), nebo to nepředstavuje vůbec žádný problém.
Z konstrukce, kdy se napájení a výstupy nepřipojují přímo do části s panelem, plyne další soubor vlastností: monitor nepodporuje pivot, ani natáčení do stran, pouze posuv nahoru/dolů po stojanu a naklonění nahoru/dolů. Nerotuje ani celý podstavec s konektory, toto zkrátka není podporováno. K tomu je potřeba si přičíst další skutečnost plynoucí z konstrukce s konektory v podstavci: LCD panel nemá VESA držák.
Jinak jak jste si již jistě všimli, monitor používá lesklou úravu panelu i rámi displeje - celek je překryt společnou vrstvou lesklého plastu, jehož výhodou nesporně je mechanická ochrana displeje.
Já osobně jakožto přívrženec matných LCD, který nemá potřebu se na svůj vlastní tvář dívat od rána do večera, toto považuji za negativum, ale protože znám spoustu lidí, kteří naopak vyhledávají lesklé panely, tak toto nebude zmíněno mezi zápory, ale v položce „zvažte“. Jinak celolesklé provedneí včetně rámu je podobné jako u notebooku Vestel, který jsme před pár lety testovali, kde i jeho benefitem bylo odolné provedení LCD panelu. Za toto provedení konstrukce má Samsung pro změnu plus.
Pohled na ne/zapojené konektory:
Takto vypadají mezní polohy v nastavitelnosti LCD panelu:
Ještě pár slov k ovládacím prvkům.
Ty jsou realizovány dotykovými ploškami, takže hmatové rozlišení je velmi obtížné (nebudeme tvrdit, že nemožné, neměli jsme monitor zapůjčen dostatečně dlouho). Každopádně v pravé části jsou „hot tlačítka“ pro přepnutí barevného profilu (dole) a změnu hlasitosti (nahoře). Na rovinu, raději bychom místo regulace hlasitosti pro jakési dva „repráčky-chrchláčky“ v monitoru se nacházející viděli na tomto místě regulaci jasu.
Další výtka se týká následujícího: do menu se leze levým spodním tlačítkem (pomíjíme on/off tlačítko), ale jakmile jím do menu vlezete, tak začne fungovat nikoli jako „potvrzovací“, ale jako „zpět“ nebo „o úrověň níže“. Do menu tedy vlezete levým spodním, ale volby potvrzujete levým horním - naprosto nelogické a matoucí. Navíc třeba právě ona změna jasu je tímto o celkem asi 10+ „kliknutích“ tlačítek: aktivace tlačítek - vstup do menu - výběr submenu (1 až X tlačítek) - potvrzení - najetí na jas - potvrzení - změna jasu (1 až X tlačítek) - exit - exit - exit. Ale hlasitost repráčků změníte jedním/dvěma tlačítky. Uff.
Diskuse ke článku Exkluzivní preview: S-PLS monitor Samsung SB970, nástupce IPS technologie?