Zkušenosti z provozu, hodnocení
Kapitoly článků
Monitor jsme měli, jak jsme již uvedli, zapůjčen v téměř finálním provedení. Nemohli jsme tak kupříkladu ozkoušet některé předvolené profily, jak jste mohli vidět ve videu, ale sRGB, Standard či High Bright fungovaly v pořádku, takže vyslovit závěry můžeme.
Samsung SB970 má několik vynikajících vlastností: za prvé je tu ten skvělý S-PLS panel s rozlišením 2560×1440. Kdo kdy okusil 2560pixelový monitor, ten pochopí, jak báječně se s ním žije. Jediným neduhem u řady dosud dostupných monitorů, bylo právě CCFL podsvícení, kdy sice máte monitor s odladěným podsvícením co do rovnoměrnosti, ale často (pokud nemáte EIZO/NEC s cenovkou přes 30 tisíc) s vysokým minimálním jasem a vysokou spotřebou.
Obojí Samsung SB970 úspěšně řeší. Nemůžeme samozřejmě tvrdit nic o rovnoměrnosti podsvícení z hlediska nějakých exaktních měření (ostatně bez ohledu na nefinální verzi monitoru jsme jej měli zapůjčen opravdu jen velmi krátce), ale pro běžné použití tam, kde si je člověk ochoten připlatit za vysoké rozlišení a dobré barvy, je toto zkrátka skvělý monitor. I výbava vstupy je v podstatě bezchybná, nepředpokládáme, že by moc z vás vadila kupříkladu absence komponentního vstupu.
Co nám ale vadilo, bylo provedení stojanu velmi omezující polohovatelnost monitoru a nemožnost stojan nahradit něčím s VESA zakončením. To je zkrátka daň za konstrukci s elektronikou v podstavci. Stojan, ač jeho nosná tyč i převodní mechanismy jsou z velké části kovové, pak má poměrně velkou vůli, kdy do LCD trošku ťuknete a ono se zachvěje. Toto vše dle našeho názoru monitor vyhazuje z kategorie profi LCD spíš někam do kanceláří designérů či právníků (no, to jsme možná trochu přehnali) - zkrátka jde o prvky, které moc k monitoru s 10bit barvami a 16bit LUT nepatří. Shnilou třešničkou na dortu je ale designové řešení u DisplayPort konektoru, který je v místě, kde má odpojovací páčku, překryt plastem - k odpojení tak potřebujete nějaké malé páčidlo typu šroubováku či lžičky od kafe.
Velmi chválíme spotřebu, rychlý start monitoru i rychlé přepínání vstupů. Trochu nás mrzí pouze dva USB huby, navíc jen verze 2.0. Myslíme, že monitor této třídy by v roce 2012 už měl nést alespoň 2×, lépe 4× USB 3.0 hub.
Na vašem osobním zvážení pak ponecháváme to, zdali vám vadí velmi lesklé provedení displeje, absence čtečky paměťových karet či výška podstavce. Na smaotný závěr tu máme cenu. Ze Samsungu máme informaci o doporučené koncové ceně 25 070 Kč vč. DPH, což volně přeloženo může v eshopech znamenat něco jako 23 999 Kč. Námi používaný Dell U2711 lze koupit za ~18 500 Kč (plus v tuto konkrétní chvíli jej vidíme v jednom zaběhnutém e-shopu za 15 999 Kč, ale to nebudeme započítávat, zavání to nějakou dočasnou slevovou akcí). To je výrazný cenový rozdíl, Samsung nasadil cenu zhruba o třetinu výše než jakou má Dell.
Celkově hodnotíme Samsung SB970 jako velmi dobrý monitor, který má z podstatného ve výbavě to nejlepší, co si lze dnes přát. Jediné, co monitor dělí od ocenění, je naprostá neshoda v redakci i v populaci nad tím, jak hodnotit lesklé provedení displeje. A samozřejmě cena, která je výrazně vyšší, než bychom si přáli.
Hodnocení
![]() Klady |
+ velmi pěkný obraz, lépe působící než Dell/IPS + odolné provedení LCD díky ochrannému plastu přes celý předek + velmi nízká spotřeba díky LED podsvícení + 10bit zobrazení/16bit LUT + zpráva o kalibraci daného kusu v balení + kompletní sada kabelů |
---|---|
![]() Zápory |
− hlasitost na tlačítkách přímo, ale jas nikoli − chybí natočení do stran − nemožno použít VESA uchycení − zvláštní priorizace ovládání, (zpočátku) matoucí procházení menu − vysoká cena |
![]() Zvažte |
? DP konektor překryt plastem, obtížně odpojitelný kabel s pojistkou ? VELMI lesklý displej, velmi lesklý rám ? nemá čtečku karet ? nemá pivot ? velmi vysoký podstavec (3 cm) ? jen 2× USB 2.0, žádné USB 3.0 |
Poděkování
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme: | |
---|---|
![]() |
![]() Samsung SB970 |
Diskuse ke článku Exkluzivní preview: S-PLS monitor Samsung SB970, nástupce IPS technologie?