Finální souboj: GeForce GTS 450 versus Radeon HD 5770
Než se na nás sesypou "fanATIci" i "nVidioti", musíme upozornit, že ceny grafických karet kolísají, takže pokud zrovna v tuto chvíli nacházíte HD 5770 skladem nejlevněji o 200 Kč dráž než GTS 450, je to irelevantní, ostatně takovýto rozptyl je stále "stejná cenová kategorie". Totéž platí i opačně.
Dnes si tedy srovnáme dvě poměrně levné a přitom pro většinu hráčů, kteří to "zas až tolik nežerou", dostatečně výkonné karty. Jedna je na trhu pár týdnů, druhá již téměř rok. Jaká je tedy odpověd Nvidie na dosluhující Radeon HD 5770, který bude v nadcházejících týdnech nahrazen novou generací?
GeForce GTS 450
Kartu jsme si podrobně představili minule, dnes tedy jen rychlá rekapitulace.
Tento model nese 192 CUDA procesorů a tak nějak je považován jak za nástupce GeForce 8800, resp. 9800, resp. GTS 250 a vůbec všech karet s GPU G92 a také za nástupce GeForce GTX 260, ať již v původní 65nm nebo pozdější 55nm variantě.
Vystačí si s velkým přehledem s jediným 6pin PCI Express napájením, chlazení referenčního modelu je jednoduchý "hliníkový profil".
Radeon HD 5770
Čistě pro zajímavost zde nyní prolinkujeme naši loňskou recenzi, ale přiznejme si, že s ohledem na změny výkonu, kterými procházejí jednotlivé verze ovladačů Catalyst, je tento text již zoufale zastaralý, a tak všechna měření, která v této recenzi naleznete, jsou pochopitelně zcela nová.
Pro test jsme zvolili zajímavý FleX model od Sapphire, vyznačuje se velmi malým PCB a tichým chlazením (o tom za chvíli).
Kartička je to taktéž příjemně kompromisní: nabízí hodně výkonu ve hrách a současně v klidu o sobě nedává vědět, akceleruje HD video včetně H.264 Level 5.1, to mají obě karty společné.
FleX běží v základu na referenčních taktech, ale protože jsme GTS 450 testovali i v podobě OC modelu Cyclone od MSI, rozhodli jsme se FleX podrobit testům hned dvakrát, podruhé na poměrně slušně zvýšených frekvencích.