Hodnocení, závěr
Srovnání Radeonu HD 5770 s GeForce GTS 450 a vlastně asi vůbec poslední test dosluhujícího Radeonu HD 5770 na našem serveru je u konce. Pokud jste četli pozorně, pak už jste si obrázek udělali. Pokud jste přeskočili rovnou na poslední stranu, pak čtěte pozorně následující řádky.
GeForce GTS 450 se skutečně v některých testech ukázala být lepší kartou. Nadále si pochvalujeme její nízkou spotřebu v klidu, její výkon v tesselaci, která je zde a vývojáři ji budou používat, nicméně to je asi tak vše. Radeon HD 5770 je lepší v jiných herních testech, jeho spotřeba v klidu, přiznejme si, není tak výrazně vyšší, aby to byl jasný argument proti kartě, když jej navíc vyvažuje daleko lepší spotřeba v zátěži.
Co se rozhodně počítá mezi klady GTS 450 oproti HD 5770, je daleko menší nárůst spotřeby v klidu i zátěži po přetaktování. Co naplat, že HD 5770 po přetaktování umí podávat daleko lepší výkon, když si oproti GTS 450 vezme daleko více wattů v klidu, o zátěži raději nemluvě.
Nicméně se bavíme o rok staré ATIně, jejíž život se pomalu chýlí ke konci. Nvidia teprve až téměř rok po uvedení HD 5770 dokázala přijít na trh s kartou, která by srovnala krok s konkurencí a to je pro ni, stejně jako nás zákazníky, velká škoda.
Pro GeForce GTS 450 pak už nehovoří ani použití v Linuxu, neboť před několika týdny jsme si ukázali, že zprovoznit ATI poslední generace není problémem ani v nejmenším. Škoda, přeškoda. Celá Fermi generace přišla (a ještě bude přicházet) na trh s obrovským zpožděním oproti Radeonům HD 5000 a za doslova pár týdnů se začne rodit generace HD 6000.
Celkově tak můžeme konstatovat, že GeForce GTS 450 není špatná grafika, ale rozhodně nelze říci, že by byla jednoznačně lepší volbou než Radeon HD 5770. A zjistit toto bylo účelem našeho testu.
Poděkování
Graf ceny produktu Sapphire Radeon HD 5770 FLEX 1GB DDR5 poskytuje server Heureka.cz
Graf ceny produktu MSI N450GTS Cyclone 1GD5/OC poskytuje server Heureka.cz