Freewrite je nový psací stroj s Cherry MX, e-ink displejem a podporou cloudu
Předně mi dovolte vám, kteří jste vyrůstali již v počítačové éře připomenout, že psací stroj je takové původně mechanické zařízení, které umožňuje psát na papír neproporcionálním písmem bez elektřiny :-).Samozřejmě pak (před několika desítkami let) přišly i elektrické psací stroje, kdy jedním z hlavních tahounů trhu byla společnost IBM. Jejím strojům Selectric jsem u příležitosti významného výročí věnoval před pár lety rozsáhlý článek.
Zásadním problémem psaní na počítači je disciplína. Je poměrně těžké udržet se pryč od internetu a jiných požitků počítačové světa, sedět jen u „texťáku“. Jsou lidé, kteří k psaní v tvůrčím slova smyslu potřebují oddělit se od stroje, který primárně jinak používají třeba ke „konzumaci obsahu“. Proto stále spousta spisovatelů používá mechanické či elektrické psací stroje, proto G.R.R.Martin píše Písně ohně a ledu na fosilním počítači s DOSem, proto řada autorů píše prvotní verzi rukou na papír a teprve korektury dělá s pomocí přepisu do počítače.
- G. R. R. Martine, piš si v čem chceš [5/2014]
Zkrátka a dobře, smysl i trh pro oddělené zařízení tu je a pokud je možné dopracovat se k psacímu stroji, který nespočívá v PC (či Raspberry Pi) připojeném k LCD monitoru, tak proč ne. Displej s elektronickým inkoustem je věc geniální (ve srovnání s LCD či OLED) nejen na čtení knih, ale i na jejich psaní. Stroj Freewrite tak právě e-ink používá, a to v kombinaci s klávesnicí tvořenou spínači Cherry MX, ale pro jednodušší život majitelů také přidal Wi-Fi rozhraní a synchronizaci na cloudové služby jako DropBox, Google Drive či Evernote. Podporovaná rozložení klávesnice jsou QWERTY, Dvorak a Colemak. Vše poháněno bateriemi s výdrží 3 až 4 týdny provozu (při psaní 30 minut denně, takže pokud píšete 12 hodin denně, baterii budete dobíjet každý den - mimochodem skrze USB Type-C konektor, dobíjení trvá 4 hodiny).
FreeWrite váží 1,8 kg a vyjde na 449 dolarů (v přepočtu 11 tisíc Kč) v podobě zaváděcí ceny. Dovolím si předpokládat, že u něj nebude problém s národními sadami znaků (aktuálně nejsou čeština či slovenština mezi podporovanými jazyky, ale výrobci lze napsat), ostatně hrubým odhadem lze předpokládat, že v útrobách je to opravdu jen nějaký ARMový stroj typu Raspberry Pi, klidně i bez výkonné 3D grafiky a dalších zbytečných serepetiček. Prostě například malý 1jádrový 32bit ARM, eMMC úložiště, Wi-Fi modulek a nějak upravený Linux / Android / BSD / FreeDOS / cokoli. Jediné, o čem mám z fotek trochu pochybnosti, je ergonomie, neboť displej (5,5palcový e-ink) není výklopný a může tak nutit k hrbení se nad strojem.
Mimochodem, Freewrite je jedním z úspěšných projektů na Kickstarteru. Začínal zde jako Hemingwrite - A Distraction Free Digital Typewriter [přímý odkaz na video], žádal 250 tisíc dolarů, přičemž získal 342 tisíc dolarů. Kdo tehdy na projekt přispěl 349 (a více) dolary, získal jeden tento psací stroj.