Fujitsu zlepšuje technologii diskových ploten
Celá legrace technologie zvýšení hustoty ale současně i stability záznamu na plotnách Fujitsu spočívá ve ztenčení „lubrikační vrstvy“ na plotnách, která, jak vidíte na obrázcích, leží úplně na povrchu ploten. Nad ní již jen v „uctivé vzdálenosti“ několika nanometrů kmitají diskové hlavičky.
Běžná disková plotna se skládá z těchto vrstev: nezbytná vrstva v podobě „kotouče“, na který se vše nanáší. Jako první je vrstva s magnetickým materiálem, který slouží k uchovávání dat. Ten překrývá ochranná vrstva, chránící magnetickou vrstvu zejména před korozí. Na vrchu pak leží lubrikační vrstva chránící proti tření a opotřebování mezi hlavičkami a ochrannou vrstvou. Abyste pak docílili schopnosti číst/zapisovat danými existujícími hlavičkami na plotny s vyšší hustotou, musíte dostat hlavičky blíže k magnetické vrstvě plotny.
Zahrávat si s tloušťkou ochranné vrstvy (dnes cca 5 nm) je pak mírně řečeno nepříliš šťastné. Pokud by byla příliš tenká, během provozu se bude nadměrně zahřívat a způsobovat tak korozi záznamové vrstvy, proti níž má paradoxně tuto vrstvu chránit. Na obrázku pak vidíte teplotní zátěžové testy: vlevo klasické plotny, vpravo plotny vybavené novou technologií. Bílá místa indikují korozi magnetické vrstvy plotny.
Lepší cesta tedy vede skrze ztenčení lubrikační vrstvy. Ta má v současné době tloušťku typicky 2 nm. Hlavičky jsou dnes během zápisu (opět v podání Fujitsu) 10 nm nad ochrannou vrstvou, tedy 8 nm nad lubrikační. Hlavičky blíže k lubrikační vrstvě však přiblížit nelze, protože ta potřebuje určité množství volného prostoru nad sebou, aby byla schopna efektivně pracovat.
Fujitsu proto přichází s technologií umožňující snížit tloušťku lubrikační vrstvy a zajišťující její ideálnější přichycení k vrstvě ochranné. Celková tloušťka vrstev nad záznamovou se tak značně snižuje a tím je umožněno přiblížení hlaviček k magnetické vrstvě při zachování potřebné vzdálenosti od nové lubrikační vrstvy.
Firmě se již podařilo snížit tloušťku lubrikační vrstvy (jejím „zhuštěním“ o 50 %) na méně než 70 % původní hodnoty a taktéž ji spojit novou metodou (užívajíce ultrafialového záření o vlnové délce pod 200 nm) s ochrannou vrstvou. Nový povrch pak vykazuje daleko vyšší odolnost proti nečistotám a „vodním částečkám“, dle Fujitsu srovnatelnou či lepší než Teflon. Ve spojení s kolmým záznamem se pak mají uživatelé disků Fujitsu (stávající z velké části z majitelů notebooků různých velikostí) na co těšit.