„GeForce GTX 1080“ neponese HBM, vypadá to na GDDR5
Uvozovky v nadpisu nastiňují, že název karty není oficiálně potvrzen (může být a zřejmě i bude odlišný). Podstatou sdělení je spíš nástin toho, v jakém pořadí Nvidia vydá nové modely. Už jsme informovali, že v polovině roku (konkrétně v polovině června) se výrobci pochlubí s notebooky vybavenými mobilním Pascalem. Co se desktopu týče, vypadá to na GeForce GTX 1080 (GP104) - tedy výkonnější, nikoli však nejvýkonnější produkt z řady Pascal.
Tento scénář se nápadně podobá vydání Kepleru v březnu 2012, kdy jako první šla na trh kombinace desktopové GeForce GTX 680 (GK104) a mobilní GeForce GT 640M (GK107). Zdá se, že letošní Computex by mohl přinést závan déjà vu.
- Masovou výrobu „HBM2“ zahájí Hynix až ve třetím kvartálu
- Grafické karty s GDDR5X nepřijdou dříve než na podzim
Výhled pomohly trochu projasnit i vyjádření výrobců pamětí, podle nichž nebudou začátkem léta ve velkém dostupné ~20nm paměti HBM ani nové GDDR5X, takže vydání největšího z Pascalů pro desktop nepřipadá v úvahu - ten má být totiž vybavený novými (a zatím problematicky dostupnými) modely HBM. Pokud ovšem o úroveň nižší řada GeForce Pascal bude začátkem léta uvedená, pak z toho jasně vyplývá, že ta nespoléhá na HBM paměti a je vybavena jiným řadičem - konkrétně GDDR5. Podobně jako v případě Radeonů lze připustit nanejvýš to, že nový řadič bude podporovat GDDR5X, kterými Nvidia nové čipy může vybavit později (například v rámci nadcházející (půl) generace). Alespoň prozatím to ale vypadá na 7-8 Gb/s GDDR5.
Od Pascalu se očekávají tři zásadní architektonické novinky: podpora Mixed Precision (tj. double-precision / FP64 zároveň s half-precision / FP16), HBM řadič („3D Memory“) a NVLINK. Tyto vlastnosti se ale budou týkat hlavně profesionální sféry, pro desktop bude patrně hlavní přínos tkvět ve výhodách pramenících z 16nm (FinFET) výroby, což znamená více tranzistorů. Z toho pak vyplývá vyšší výkon a díky procesu i vyšší energetická efektivita (očekává se až dvojnásobné navýšení oproti Maxwellu). S ohledem na použití GDDR5 pamětí a v tomto segmentu očekávatelnou 256bit sběrnici by dávala smysl pokročilejší delta-komprese, nebo aplikace dalších technologií pro efektivnější využití dostupné šířky pásma.