GeForce GTX 2080 / Ampere GA104 prý máme čekat v dubnu
Proč nakonec nedošlo k vydání Volty, je vcelku jasné. Pascal, který původně nebyl v plánu, ale nakonec jej Nvidia připravila (údajně kvůli zdržení nové generace pamětí), zkrátka posunul výkon příliš blízko úrovni, pro kterou byl určený Volta. Titan V postavený na největším čipu z generace Volta nedokázal přes 12nm proces, 5120 stream-procesorů s 320 texturovacími jednotkami a HBM pamětmi citelněji posunout výkon oproti 16nm Titanu Xp s 3840 stream-procesory, 240 texturovacími jednotkami a GDDR5X. Je zřejmé, že méně vybavené čipy by skončily na výkonnostní úrovni stávajícího portfolia složeného z Pascalu, a tak není divu, že k jejich výrobě a vydání nedošlo.
Namísto Volty tedy přijde Ampere. Zatím není příliš jasné, do jaké míry se budou tyto generace lišit, všechny informace jsou neoficiálního charakteru. Některé zdroje uvádějí, že by mohl být vyráběný 10nm procesem namísto 12nm. Jiné raději o procesu nehovoří vůbec. Jisté však je, že čipy, o nichž bude řeč, vzniknou na linkách společnosti TSMC.
Podle neoficiálních zpráv z Německa budou první produkty postavené na čipu Ampere GA104 (patrně GeForce GTX 2080 a GeForce GTX 2070) představené koncem března a dostupné před polovinou dubna. Sériová výroba čipů má být spuštěna zhruba v těchto týdnech, tedy asi polovině února.
V souvislosti s nástupem generace Ampere byla ukončena výroba GPU GP102, na kterém jsou postavené GeForce GTX 1080 Ti a Titan Xp. Tím je potvrzeno, že výkonnostní úroveň GeForce GTX 2080 dosáhne přinejmenším úrovně těchto produktů, které fakticky nahradí. Zda nabídne tradiční třetinový posun, jako tomu bylo u předchozí generace, si ale budeme muset počkat. Za předpokladu použití 10nm procesu, který má potenciál zmenšit čip oproti 16nm výrobě více než 2×, by to mělo být možné. Konkrétní podoba čipu by závisela na tom, zda Nvidia počítá spíše se zvyšováním taktů (například >2000 MHz + <3500 stream-procesorů) nebo spíše se zvyšováním počtu funkčních jednotek (například <2000 MHz + ~4000+ stream-procesorů). Na tom, jakých taktovacích frekvencí umožňuje dosáhnout výrobní proces, závisí i počet ROP. Při výraznějším posunu by mohlo stačit stávajících 64 ROP, naopak pokud by se taky měly zvýšit jen konzervativně, by bylo pravděpodobnějších 128 ROP. To jen pro hrubou ilustraci možností podoby čipu GA104.
Zajímavostí je, že redakce německého 3DCenter očekává vydání všech základních čipů generace Ampere rozložené na nejméně rok, případně až pět kvartálů. Na produkty nižších cenových relací bychom si v takovém případě museli počkat do jara 2019.