GigaByte GeForce 7800 GTX
Kapitoly článků
Ve jménu Gigabyte...
Tentokrát se vznáší nad celou recenzí jméno firmy, kterou není třeba představovat. Ač je zbytek hardwaru pouze prostředkem k otestování karty GF 7800 GTX, neodpustím si pár slov.
GA-K8NXP-SLI
Za nezapomenutelným názvem se skrývá exkluzivní deska postavená jak jinak než na SLI verzi Nforce 4. Nabízí vše, co bychom mohli od desky této třídy očekávat (přídavný RAID, přídavná GB síťová karta...), a ještě něco navíc. První zajímavostí je modul D.P.S (dual power system), který se objevil u některých overclock speciálů. Tato věcička by měla zaručit větší stabilitu napájení procesoru a menší „zvlnění“ napájení. PCI wireless síťová karta, dodávaná s deskou, určitě potěší praktičtěji zaměřené majitele.
Krom toho mě deska potěšila svou „propracovaností“, kterou by dle mého názoru výrobek této úrovně měl mít. Jedná se o maličkosti, jako například vtipný case, který se dá z papírové krabice vyrobit, speciální záslepka, která drží na místě SLI můstek, ale i některé podstatnější věci, jako třeba hodně podrobný manuál, návody k instalaci všech součástí a hlavně user friendly nastavení BIOSu (obzvlášť oproti desce od Asusu na stejném chipsetu, se kterou jsem během recenze na SLI sváděla občas souboj). Prostě takové ty věci, které člověku dávají pocit, že výrobce zajímá, co za své těžce vydělané peníze dostanete.
DPS modul.
Pozice pro CD/DVD mechaniku a floppy.
Vývody pro datové a napájecí kabely.
Návod pro instalaci počítače do case :-).
GeForce 6800 GT
Na této kartě na první pohled zaujme masivní a zajímavě řešený chladič. Snad proto, aby nezabíral další slot, je obrácen zcela nezvykle aktivní částí směrem k procesoru. Teplo z čipu grafiky je na něj vedeno dvěma heatpipami, zatímco paměti, které se nachází na stejné straně jako čip, jsou chlazeny samostatným pasivním chladičem. V porovnání se 7800 je větráček dost hlučný. Nevýhodu tohoto řešení chladiče bych viděla v tom, že mnoho jich na procesoru fouká horký vzduch do stran a v tom případě ho bude karta nasávat.
Karta zepředu (směrem ke slotům).
Karta zezadu (směrem k procesoru).
Na čem se testovalo
Testovací sestava
- Procesor: AMD Athlon 64 3800+
- RAM: 1GB Corsair DDR 400 MHz
- Motherboard: Gigabyte 8 sigma SLI na nForce 4
- Grafiky: GeForce 7800 GTX Gigabyte, GeForce 6800 GT Gigabyte
Software
-
Ovladače: ForceWare 77.72 (jak už bývá zvykem, vyšla během psaní recenze novější verze, ale tentokrát zůstanu u této verze, protože Riva Tuner, který používám na monitorování frekvence, je kompatibilní zatím jen s touto verzí ovladačů...)
pozn. David: K verzi ovladačů, které Helena použila v testu se váže informace o posledním „optimalizačním skandálu“, který nyní provází ovladače pro karty nVidia. Tato informace si však zaslouží samostatnou zprávičku a každopádně na vzájemné srovnání výkonu karet dvou generací 6800 a 7800 v tomto testu to nemá žádný výrazný dopad.
Nastavení:- AA Off
- AF Off
- ostatní default
High Quality 4x:
- AA 4×
- AF 16×
- Image Quality: High Quality
- Force mipmaps: trilinear
- AA 8×S
- AF 16×
- Image Quality: High Quality
- Force mipmaps: trilinear
- Systém: WinXP SP2 CZ
- Herní testy: Far Cry, Doom 3, Princ of Persia: Warrior within demo, Unreal Tournament 2004, Half Life 2, Warhammer 40 000: Dawn of War
- Benchmarky a testovací utility: 3D Mark 2003, 3D Mark 2005, Aquamark 3, D3D RightMark, ShaderMark 2.1, Final Fantasy XI official benchmark, Marko Dolenc's, Fillrate Tester, Fraps, BenchEmAll, HW OC Far Cry benchmarking utility, Riva Tuner
High Quality 8x:
Specifikace
Na první pohled není v parametrech nic převratného. Karta používá paměti GDDR3 taktované na 600 MHz. Takt čipu se oproti 6800 Ultra zvedl jen lehce, a to o 30 MHz. Co se zvedlo výrazně, je počet tranzistorů. Čip je ovšem nyní vyráběn menší technologií, díky které nedošlo k závratnému nárůstu spotřeby, kterého se většina děsila.
Co vedlo k nárůstu čipu, je částečně zřejmé z dalších parametrů, protože počet pixel pipelines se zvedl na 24 oproti 16, které měla 6800 Ultra, a vertex pipelines z 6 na 8.
|
Naše novinka má taktováním rozhodně blíže k 6800 Ultra, měla by také být nejvyšším modelem od tohoto čipu na trhu (nedávno se do prodeje dostala verze GT). Bohužel se nepodařilo sehnat Ultru na porovnávací testy, takže je referenční kartou 6800 GT. Na jednu stranu je to méně vyrovnaný souboj, na druhou stranu se u nás prodalo GT verzí asi nejvíce, takže se majitelé mohou přesvědčit, o kolik zaostávají za momentální špičkou ;-).