GlobalFoundries zahájila sériovou 14nm výrobu, předběhla TSMC
GlobalFoundries, která už několik let spolupracuje na sjednocení výrobních procesů se Samsungem, má od korejského výrobce licencované dvě varianty 14nm FinFET procesu; LPE (low-power early) a LPP (low-power plus). Prostřednictvím Mubadaly, která GlobalFoundries vlastní, oznámila zahájení sériové výroby na těchto procesech, čímž dodržela avizovaný rozvrh zveřejněný koncem loňského roku, kdy zahájení přislíbila na druhý kvartál (který teprve začíná).
Podařilo se jí tím předběhnout TSMC, která v posledním vyjádření při finanční konferenci mluvila o masové výrobě na svém 16nm FinFET procesu až v souvislosti se začátkem roku 2016. Pokud se jí nepodaří přípravy urychlit, získá duo Samsung-GlobalFoundries téměř roční náskok. Po tuto dobu bude jakožto smluvní výrobce bez jakékoli konkurence.
Mubadala oznámila, že GlobalFoundries již vyrábí pro konkrétní zákazníky, ale jejich jména nezveřejnila. Podle zjištění zpravodajské společnosti Bloomberg je dohodnuto, že Samsung bude vyrábět pro Apple procesory A9 ve své korejské továrně Giheung a veškeré objemy, které budou nad rámec dohodnutých objednávek (nebo kapacitních možností Samsungu) skončí ve Fab 8 na Maltě u GlobalFoundries. Je proto pravděpodobné, že Apple patří k první várce zákazníků.
O dalších zákaznících není veřejně známo nic (samotná GlobalFoundries zatím nechce situaci blíže komentovat). O 14nm procesu u GlobalFoundries ale ještě něco málo víme: Koncem roku jej plánuje AMD využít pro zahájení výroby nových ultramobilních x86 a ARM SoC a v roce 2016 spustit 14nm výrobu velkého x86 procesoru architektury Zen, který zamíří do serverů i výkonných desktopů. Patrně už nepůjde o low-power varianty procesu, ale pokročilejší verzi optimalizovanou pro vyšší takty, která zatím nebyla ohlášena.