Chrome se údajně stal nejpoužívanějším webovým prohlížečem
Informace o tom, že Google Chrome se stal nejpoužívanějším prohlížečem, pochází ze statistik StatCounteru. Možná si vzpomenete, že Google Chrome podle stejných statistik už jednou na špičce byl, bylo tomu tak v neděli 18. března. Další neděli se to zopakovalo s tím, že rozdíl byl o něco větší. Stejný úspěch se znovu dostavil až za 14 dní a poté až 29. dubna.
Na slušnějších webech najdete informaci o tom, že StatCounter ve skutečnosti měří všechny přístupy, což Google Chrome lehce zvýhodňuje, protože používá funkci „pre-rendering“. Ta způsobí, že prohlížeč si projde odkazy na dané stránce, aby si ji dopředu připravil a už jen rychle zobrazil, pokud uživatel na daný odkaz klikne. To má pro počítadla návštěv stejný efekt, jako by uživatel danou stránku navštívil, takže se započítává brouzdání vícekrát, než by odpovídalo jeho reálnému používání.
StatCounter však právě po posledním víkendu v dubnu, kdy se Chrome opět dostal na špici, zareagoval na výtky uživatelů týkající se právě nezohledňování „pre-renderingu“ a tuto vlastnost Google Chrome zohledňovat začal. Alespoň to tvrdí v grafu, když si najedete na trojúhelníček na zelené křivce.
StatCounter - informace o změně započítávání prohlížeče Google Chrome
Co je v této souvislosti zajímavé: s podílem Google Chrome to směrem dolů nijak zvlášť nepohnulo, naopak, od té doby je pravidelně jedničkou nejen o nedělích, ale i o sobotách. Naopak podíl Internet Exploreru začal klesat o něco více. Kdyby měla funkce Chrome „pre-rendering“ skutečně takový vliv, jaký se jí přisuzuje, asi by se mělo stát něco jiného, takže se nabízí varianta, že to ve StatCounteru někdo trochu zeslonil. Anebo se tomu nějak přizpůsobil Chrome.
|
Realita je taková, že Chrome při návštěvě stránek dává o tom, že dělá pre-rendering, vědět skrze zdokumentované API, takže podle toho by měl měřič poznat, že se na stránku nedívá uživatel, ale prohlížeč proto, aby si ji připravil. Protože jde však o experimentální API, může kdykoli nastat změna jeho fungování, dokonce může z Chromu v novějších verzích zcela zmizet, což by znemožnilo rozlišování, zda si stránku načetl uživatel, nebo pre-rendering prohlížeče. Každopádně StatCounter tvrdí, že od začátku tohoto měsíce se návštěvy vygenerované v Google Chrome pre-renderingem do statistik nezapočítávají. Toto bychom mohli klidně považovat za důvod, proč se Microsoft nevytasil se svým oblíbeným tvrzením o tom, proč jsou statistiky Net Applications lepší (a ne jen proto, že v nich je Internet Explorer stále první a Google Chrome dokonce až třetí za Firefoxem).