Herní a syntetické testy
Kapitoly článků
Doom 3
Dnes nejspíše naposledy se podíváme na výsledky ze hry Doom 3 při rozlišení 1024×768. Grafika ATI Radeon X800GT v ní zkrátka víc nedá, ať je procesor jakkoli dobrý. U dalších procesorů uvidíme, zda pomůže snížení na 640×480, kdy dá tato grafika s Core 2 Extreme QX6800 105,7 snímků za sekundu.
Tentokráte se však u testů budeme v mnoha případech dívat také na zatížení procesoru. U Dooma 3 to vypadá takto:
Sami vidíte, že Doom 3 rozhodně není hra, která by uměla víc jader využít. Tady se tedy zdá být čtyřjádrový procesor zbytečný.
Unreal Tournament 2004
Ani Unreal Tournament 2004 nevyužije potenciál vícejádrových procesorů. A odráží se to i na výsledku, kdy je dvoujádrové Core 2 Extreme s vyšší frekvencí lepší.
Far Cry
Možná, že by se pro Far Cry hodil dvoujádrový procesor, ale čtyřjádrový je pro tuto hru opravdu luxus. Takovéto procesory na své „hry“, pokud se máme bavit o aktivní zábavě, teprve čekají.
3DMark
3DMark 05
CPU Testy
|
Zatížení procesoru opět leccos vysvětluje. 3DMark 05 neumí čtyři jádra využít naplno.
CPU Total
3DMark 06
Do budoucna jsme si udělali také test ve 3DMarku 06, který zatěžoval „Kentsfielda“ o poznání lépe:
|
Pro vaši informaci zvládl v CPU testu 1 udělat v průměru 1,283 snímků za sekundu a ve druhém 1,793. Celkové skóre: 3 791 bodů.
SiSoft Sandra 2005
CPU Multimedia Benchmark
CPU Multimedia Benchmark SiSoft Sandry 2005 je sice test relativně krátký, zato však proklepává důkladně všechna čtyři jádra. A to se na výsledcích zkrátka projevit musí.
Cache & Memory Benchmark
I zde vítězí čtyřjádro. Aby také ne, když je cache v procesoru paralelně obstarávána dvojnásobným počtem jader (míněno oproti Core 2 Duo). Za povšimnutí stojí, že v oblasti L2 cache (zhruba od 128kB do 1MB bloků, u každého procesoru se to však trochu liší) dosahují oba „dvoučipové“ procesory podobných výsledků (tedy Pentium Extreme Edition 955 alias „Presler“ a čtyřjádrový „Kentsfield“). Jednočipové Core 2 Duo se sdílenou L2 cache mezi oběma jádry v této oblasti zaznamenává propad. Patrně jde o největší slabinu sdílené cache („Smart Cache“), avšak procesor to bravurně kompenzuje ostatními vlastnostmi.
Memory Bandwidth Benchmark
Průchodnost paměti procesor obvykle neovlivňuje nějak zásadně, nanejvýš svou vlastní frekvencí. Athlon 64 FX-60 zde však zastupuje paměti DDR-400. A není to zrovna špatný výsledek oproti ostatním, kteří pracovali s DDR2-667.