Hodnocení
Kapitoly článků
Říká se, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“. My si naopak myslíme, že „jaro je tady“ a Pioneer BDR-101A je právě onou „vlaštovkou“, která ho udělala. Pokud jde o Blu-ray vypalovačky, zatím není s čím srovnávat, recenze další Blu-ray vypalovačky (LG GBW-H10N) bude následovat příští týden (pokud se nestane něco neobvyklého, co by ji mohlo zdržet). Nicméně i tak si o této mechanice můžeme shrnout pár základních poznatků.
Pioneer BDR-101A vyniká v kvalitě čtení DVD v ne zrovna dobrém stavu, což se cení. Mezi Pioneery je v tomto oboru dokonce zatím nejlepší. Pokud jde ještě o DVD, rozhodně potěší kompatibilita s novějšími standardy, jako vysokorychlostní DVD±RW či dvouvrstvá DVD±R DL, byť je zapisuje nesnesitelně pomalu (ostatně ona relativně pomalu zapisuje na všechno). Pozoruhodnou vlastností je zápis všech podporovaných DVD formátů s Book Type DVD-ROM (jak DVD+R/DL, tak DVD-R/DL).
Sympatický je též způsob chlazení, navíc mechanika sama o sobě je docela tichá (za otevřeného stavu jste možná na videoukázkách při rotaci médií slyšeli hukot, toho ale ven moc neprojde).
Nyní něco málo k záporným vlastnostem, které však nejsou nikterak závažné. Z těch asi nejzávažnějších je to určitě cena, v žádném případě nepočítáme s tím, že se po této recenzi seberete, rozmáznete své pětadvaceti tisíci k prasknutí narvané prasátko klabijem a půjdete si koupit „modrého pincka“ (jak jej v redakci familiérně nazýváme). Nicméně na nějaké ceně ty mechaniky začít musejí a pokud se podíváte zpět do historie na DVD nebo i CD, tak ani jeden z těchto formátů nebyl ze začátku za pakatel. Nikde však není psáno, že jednoho krásného dne nekoupíte Blu-ray vypalovačku za dva tisíce. Dnes však ještě ne.
Dalším drobným negativem, které je však nutné zmínit, je absence Serial ATA rozhraní. Sice není důvod nevěřit, že by si někdo dal Blu-ray vypalovačku do stroje s procesorem na úrovni Pentia II, nicméně berte to tak, že takováhle mechanika patří vskutku do moderního stroje (vezměte si už jen ten nepoměr mezi současnými cenami BDR-101A a počítačem s procesorem Pentium II – za jednu takovou vypalovačku snadno pořídíte takových PC přes dobrou desítku ;-). Serial ATA rozhraní nám tedy u modrolaserové vypalovačky chybí a chybět i nadále bude. Budiž toto negativum nepatrně vyváženo alespoň rozhraním UltraATA/66, i když vzato do důsledku se to dá považovat i za provokaci (výrobce to chce mít rychlé, ale Serial ATA neimplementuje).
Úplně posledním a na Blu-ray vypalovačku spíše hodně zanedbatelným negativem je nepodpora DVD-RAM. Stačila by i rychlost 3×, tou lze zapisovat i na 5rychlostní média.
|
Poděkování
Za zapůjčení mechaniky a Blu-ray médií pro účely testování děkujeme firmě:
|
Cena mechaniky: 26 179 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky
Cena médií: BD-R FujiFilm 25 GB (1×–2× speed): 451 Kč vč. DPH
BD-RE FujiFilm 25 GB (1×–2× speed): 618 Kč vč. DPH
Média pro měření nám dodávají firmy TERRA computer systems a Diskus.