Testy: Kvalita zápisu na DVD
Kapitoly článků
Kvalita zápisu DVD±R
Podle specifikací ECMA 267 (DVD-ROM), 337 (DVD+R/RW) a 338 (DVD-R/RW) je disk vyhovující, má-li v osmi po sobě jdoucích ECC blocích dohromady počet PI chyb maximálně 280 a v jednom ECC bloku počet chyb PIF maximálně 4.
Čtečky DVD jsou však rozdílně citlivé na počty chyb PI i PIF. Pokud přesahuje počet chyb PI 300, začínají již některé zlobit, ale jiné třeba i při 900 chybách čtou dobře.
Hodnoty 280 a 4 pro PIE/PIF chyby však platí pro rychlost čtení 1×. Pokud testujeme vyšší rychlostí, je možné, že specifikacím ECMA by vyhovovaly i disky, kterým tyto chybové počty i přesahují povolenou hranici.
Zajímají-li vás další podrobnosti o měření a o tom, co KProbe ukazuje, prostudujte si náš speciální článek.
DVD-R Verbatim (zapsáno 4×–8× Z-CLV)
Ačkoli existují kvalitnější, toto je vynikající zápis.
DVD-R Taiyo Yuden (zapsáno 4×–8× Z-CLV)
Ani zde není nejmenší známka přechodu zápisu z rychlosti 4× na 8×. A tak to má být. Kvalita je parádní.
DVD-R Multidisc 8cm (zapsáno 4× CLV)
Ačkoli je úbytek kvality znatelný, stále jde o nádherný zápis. Nebudeme však řešit, co na tomto médiu najdeme za pár let ;-). Každopádně by v tom byl Pioneer BDR-101A nevinně.
DVD+R Verbatim (zapsáno 4×–8× Z-CLV)
Skvostný a prvotřídní zápis.
DVD+R Taiyo Yuden (zapsáno 4×–8× Z-CLV)
Taiyo Yuden jakbysmet. Inu, na kvalitní média lze provádět kvalitní zápis. A co jiná média? Podívejme se na jednoho takového zástupce.
DVD+R Emgeton (zapsáno 4×–8× Z-CLV)
Médium se identifikuje stejně, jako Emgeton Retro Edition, tedy s výrobcem Sony. Kvalita je dostačující, po většinu délky výborná, jen na konci je nejspíše nějaká „šmouha“, která však na čitelnost nemá vliv, přečíst by jej měla snad každá mechanika. Pro Pioneera BDR-101A je ovšem opět dobrou vizitkou, že není poznat místo, kde končí zápis rychlostí 4× a začíná 8×.
Kvalita zápisu DVD+RW
DVD+RW Ricoh 8× (zapsáno 3,3× CLV)
Ne, že by šlo tento zápis označit za super kvalitní, řekněme však, že je dobrý a bezproblémový. Pioneera BDR-101A lze za takovýto výsledek bez výčitek pochválit, neboť médium se již před tím vystřídalo ve vícero mechanikách. Jen škoda té nejnižší rychlosti zápisu na 8rychlostní DVD+RW, ale můžeme být nakonec u Blu-ray vypalovačky rádi alespoň za tu kompatibilitu.
DVD+RW Daxon (zapsáno 4× CLV)
Překvapivě kvalitní zápis, ovšem byl to právě testovaný Pioneer, který toto DVD+RW médium „odpanil“.
DVD+RW Emgeton (zapsáno 4× CLV)
Na obranu Pioneera BDR-101A nutno říci, že toto médium rozhodně nebylo zespodu právě křišťálově čisté. I tak by s čitelností takto vypálené placky neměly být problémy, jde o docela ucházející kvalitu zápisu.
Kvalita zápisu DVD±R DL
DVD-R DL Verbatim (zapsáno 2× CLV)
Toto je asi jediný šrám na jinak docela slušné reputaci této vypalovačky. Druhá vrstva DVD-R DL médií jí moc nejde, ale s čitelností by ve většině případů neměly být problémy. Co však není nyní, může zajisté doladit příští firmware a právě u Pioneeru se tomu dá do budoucna docela věřit.
DVD+R DL Verbatim (zapsáno 2,4× CLV)
Ačkoli i u plusového formátu je znát rozdíl mezi první a druhou vrstvou, zdaleka to není takové, jako u DVD-R DL. Zvýšená chybovost je v relativním měřítku, které povoluje až 280 PI chyb, skutečně zanedbatelná. Jinými slovy výborná kvalita.