Hodnocení
Kapitoly článků
Máme za sebou letmý pohled na pravděpodobně nejvýkonnější integrovanou grafiku současnosti. Faktem je, že integrované grafiky AMD budou nyní asi hodně dlouho nosit titul „nejvýkonnější integrovaná grafika“, protože Intel se je zatím předstihnout nechystá a Nvidia nemůže, protože čipsety už nedělá a ne tak docela vlastní vinou se chytla hesla „v nejlepším se má přestat“ (tím „nejlepším“ je míněn ION první generace aneb GeForce 9400). Nebýt skutečnosti, že akcelerované přehrávání H.264 a dalších videí bude od května podle momentálních předpokladů (podpořených výsledky této činnosti s uniklými Catalysty 10.5b) bezproblémové, asi bychom řekli, že je to celkem jedno, že má AMD nejvýkonnější integrovanou grafiku. Integrované grafiky totiž nikdy nebyly určeny na hraní moderních her, což ovšem neznamená, že si na nich zahrát nelze. Lze, ale zdaleka ne všechno plynule, některé hry ani v „HD Ready“ rozlišení nejedou plynule, ale některé zase ano (většinou starší, jinak samozřejmě nepočítáme ty opravdu nenáročné, ty jedou i na podstatně starších produktech). Plně funkční DXVA akcelerace (alespoň tak, jak to měla doteď Nvidia) však udělá i z této integrované grafiky opět docela zajímavý artikl (snad příští měsíc).
Možnost využít grafiku ATI za pomoci nějakého bezplatného nástroje na kódování videa zatím nebudeme raději moc nahlas zmiňovat, protože to momentálně nemá až tak docela smysl. I když je to rychlé, není to příliš kvalitní a při této kvalitě to zatím rychleji zvládá i samotný procesor a grafiky tedy na takovou činnost netřeba. Vyloženě pochválit už nemůžeme ani HDMI výstup, protože ten už mají u integrovaných grafik poslední generace všichni výrobci, stal se předpokládaným standardem a byla by to v podstatě vada, kdyby chyběl.
Čipset AMD 890GX jako takový můžeme ocenit snad jen pro svou univerzálnost. Jde o čipset s integrovanou grafikou a podporou CrossFireX, což tu už v podání AMD sice bylo, ale poprvé to dostává zajímavý jižní můstek SB850 se 6Gbitovým SATA rozhraním. Na to se ale podíváme formou separátní recenze později, takže zatím nebudeme vynášet soudy. Jedno víme jistě: pokud chcete zajímavý čipset a preferujete AMD platformu, AMD 890GX rozhodně není špatná volba. Pokud však nepotřebujete integrovanou grafiku, počkejte si na AMD 870X, což bude prakticky totéž, jen bez té grafiky.
Hodnotící tabulka je o čipsetu, nikoli o desce jako celku, i když se to na ni vztahuje v podstatě také, plus je potřeba ji pochválit za přítomnost alespoň těch dvou USB 3.0 portů (když už se nikdo neodvažuje dát na desku víc jak jeden USB 3.0 řadič ;-).
|
* funguje už s ATI Catalysty 10.4a Preview
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme firmám:
|
Orientační cena (vč. DPH): ASUS M4A89GTD PRO/USB3: od ~3 100 Kč