Testovací konfigurace
Kapitoly článků
Testy byly prováděny se dvěma procesory. Většinu testů obstaral nový AMD Athlon II X4 635 v základním taktu 2,9 GHz, na některé byl pak použit AMD Phenom II X4 905e v některých situacích přetaktovaný z výchozích 2,5 na 3,3 GHz.
Kromě desky a procesoru je potřeba pochopitelně také paměť. My testujeme s dvojicí 2GB pamětí OCZ Platinum (DDR3-1600 CL7 při zvýšeném napětí 1,9 V). Skutečně jsme je měli nastavené tak, jak ukazuje popisek, tedy DDR3-1600 CL 7-7-7 při napětí 1,9 V. Chodí to parádně.
Jako pevný disk nám dobře slouží 2TB Western Digital RE4-GP s malým systémovým oddílem o velikosti 32 GB.
Coby zdroj byl použit dnes již veterán Fortron FSP400-60THN-P (400W). Celkem držák, dalo by se říci.
Operačním systémem byl pochopitelně Windows 7 x64, ovladače ATI Catalyst 10.3 poslední preview verze před vydáním ostrých Catalystů 10.3.
Ještě než se pustíme do testů, mrkneme se na jednu zajímavost. V BIOSu desky je totiž možné nastavit, jakou kombinaci pamětí bude integrovaný Radeon HD 4290 používat. Je možné nastavit jen SidePort paměť, takže si grafika neukrojí nic z RAM. Také je možné nastavit jen RAM (v BIOSu jako UMA), takže vůbec není použita SidePort. A samozřejmě je možné nastavit kombinaci obojího.
My jsme se pokusili zjistit, zda má toto nastavení na něco vliv a které nastavení je pro výkon nejlepší. Logika věci říká, že i přes skutečnost, že SidePort paměti je jen 128 MB, mělo by být asi nejrychlejší nastavit právě jen SidePort, čímž má grafika svou vlastní dedikovanou paměť a nemusí se obtěžovat lézt přes procesor do RAM. Naopak nejpomalejší by měl být režim bez SidePort paměti a kombinace obojího by měla být někde mezi. Tak na tuto logiku se u Radeonu HD 4290 opravdu není dobré spoléhat, jak sami za chvilku uvidíte.