Hodnocení a závěr
Kapitoly článků
Jsme v závěru. Je to rychlé? Nevyčerpali jsme všechny možnosti myši? Inu, faktem je, že možnosti myši jako takové jsme asi vyčerpali, nicméně ty jsou dále rozšiřitelné softwarem SetPoint, který je použitelný i s řadou dalších Logitech myší. Na závěr se tedy zastavíme už jen u takových těch „posledních dojmů“ před navrácením zpět firmě Logitech.
Myš je na používání díky své ergonomii obecně velice příjemná, to za prvé. Pokud jde o mě, preferuji coby trvalé řešení už jen ergonomické myši. Příjemně mě překvapila užitečnost „setrvačného“ způsobu rolování, skutečně jsem nečekal, že si na ni zvyknu a ještě k tomu tak rychle. Ale asi nejpříjemněji mě překvapila nízká spotřeba, výdrž na baterie je vskutku pěkná, v poslední době jsem měl pocit, že se to horší, ale MX-1100 mě přesvědčila o opaku, v této oblasti se skutečně tvůrci zlepšili (když to srovnám s prvním IntelliMouse Wireless Explorerem, který byl schopen sníst dvě kvalitní nenabíjecí alkalické baterie za týden… ;-).
Nastává čas pro kritiku. S myší jsem pracoval dost dlouho na to, abych nějaké neduhy skutečně našel. Pominu-li cenu, která je zkrátka tradičně u kvalitních myší Logitech vyšší (Geniuska za stovku to prostě není ;-), pak bych měl snad jedinou vážnou osobní výhradu ke kolečku. Jak jistě víte, kolečko jako takové dokáže kromě rolování fungovat jako tři tlačítka: svislý (klasický) klik a naklonění do levé a pravé strany. Používám poměrně intenzivně všechna tři „tlačítka“, svislé jako klasické „prostřední tlačítko“, naklonění vlevo jako funkci „Zpět“ (míněno v prohlížeči či průzkumníku Windows) a naklonění vpravo jako „dvojklik“. Naklápění do stran je značně citlivější než samotný „svislý klik“ a občas (dost často na to, abych to zmínil jako zápor) se stává, že při „middle kliku“ udělám zároveň i „Zpět“ (naklonění vlevo). Uznávám, že je to částečně dáno i tím, kolik funkcí vlastně takové kolečko dnes už má, ale věřím, že by se to dalo vyřešit lépe. Za zápor to považuji dokonce i po zkušenosti s Logitech MX 610, kde je to ještě podstatně horší (u ní je toto překlikávání takřka na denním pořádku a při klikání kolečkem se musí uživatel už vyloženě soustředit, aby kolečko i nenaklonil). V zásadě mohu Logitech pochválit, že to je u MX 1100 značně lepší, ale prostě to pořád není ono :-).
Jako další zápor, i když ne tak zásadní jako předchozí jmenovaný, bych uvedl příliš jednoduché přepínání režimu citlivosti (změny DPI). Tlačítka „+“ a „−“ jasně evokují, že jde o postupnou změnu jedním či druhým směrem, opak je však pravdou, jde o změnu mezi dvěma režimy, každý nastavený na jedno z těchto tlačítek. V SetPointu zkrátka chybí možnost postupného zvyšování či snižování DPI touto cestou, tohle by klidně mohli tvůrci do SetPointu přidat jako možnost (někomu může stávající způsob vyhovovat více, jiný dá přednost širší škále).
Trochu nemilé mi pak připadalo, že s nainstalovaným SetPointem a aktivovaným přepínáním „Application Switcher“ (náhledy aplikací po ploše) se také aktivuje animování oken při minimalizaci, maximalizaci a podobně, aktivuje se to opakovaně i po vypnutí tohoto nastavení. V tomto smyslu shledávám „Application Switcher“ kontraproduktivním, ale je mi jasné, že to bude věc osobních preferencí.
Za úplně minoritní zápor bych pak považoval „standardně krátký dosah“ zde přítomného bezdrátu, to je však spíše otázkou osobních preferencí (někdo by to rád přes zeď, jiný by zase nerad „rušil okolí“ ;-).
|
Poděkování
Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme firmám:
|
Orientační cena: od ~1 500 Kč (vč. DPH)
Záruka: 2 roky