Nejrychlejší stolní tiskárna na světě: HP vyzývá laser, nová technologie je rychlá a levná
Před několika měsíci jsme vás informovali o technologii Ink Tank, která napodobovala způsob pirátského doplňování inkoustu, s nímž přišla uživatelská komunita. Epson se jí inspiroval, klasické náplně nahradil speciálními nádržkami a rozhodl se tak nabídnout zajímavou volbu pro každého, kdo chce tisknout doslova za pár korun.
Několik měsíců před Epsonem to ale bylo právě HP, kdo se rozhodl více zaměřit na levná inkoustová řešení. Modely Ink Advantage, jak americká společnost začala označovat své nové tiskárny, sází na výrazné zlevnění inkoustových náplní o více než polovinu s tím, že dojde (stejně jako u Epsonu) ke zdražení tiskáren.
Upravený obchodní model se na trhu nakonec setkal s přívětivým přijetím, což vlastně není takovým překvapením. Stačí se podívat na některé nabídky, kdy je sice možné získat tiskárny nejrůznějších značek už od 700 Kč, ale náplně (s často malým objemem) následně stojí nemalý peníz.
Z domácností do malých firem
Začátkem října na tiskové konferenci Hewlett-Packard v Praze došlo k představení nových modelů a technologií z oblasti tiskových řešení. K vidění byl i model firemní řady Office Jet Pro X, který se jako nejrychlejší stolní tiskárna na světě dokonce dočkal zápisu v Guinessově knize rekordů.
HP u Office Jet Pro X výrazně zrychlilo rychlost tisku jednoduchým způsobem – nehýbe se tisková hlava, ale papír jako takový. Technologie nese název HP PageWide, přičemž použitá statická tisková hlava má rozměry přes celý papír a na svém těle ukrývá 42 240 trysek. Tímto způsobem bylo dosaženo rychlosti tisku až 70 stránek za minutu, což je na inkoust skvělý výsledek. Hlavy jsou proti zaschnutí chráněny speciálním způsobem oběhu inkoustu a dostupných na našem trhu bude hned několik modelů, jejichž cena se bude pohybovat v rozpětí 10 300 – 21 900 Kč.
- Více o funogvání technologie PageWide naleznete v souboru na oficiálních stránkách výrobce [PDF]
Za jaké situace se inkoust vyplatí více než laser?
Díky novým tiskovým řešením se malým firmám může více vyplatit, pokud sáhnou po inkoustovém řešení, což je případ shodný s Epson Ink Tank. Záleží pak už jen na množství vytisknutých stránek a na tom, zda plánuje firma tisknout také barevně.
Pokud by se jednalo o nasazení v malé firmě, výhodnějším řešením bude inkoustové řešení, a to až do 4200 vytisknutých stránek měsíčně. Naprostá většina malých firmiček by si tak měla s inkoustem bohatě vystačit. Větší objemy už je poté kvůli ceně lepší přenechat laseru. Situaci po rozkliknutí pěkně ukazují obrázky výše.
Je zajímavé sledovat, jak se výrobci postupně vrací k inkoustovým řešením a zjišťují, že je nesmyslné účtovat si za cartridge vysoké sumy. Většina uživatelů si podle všeho raději připlatí za hardware, který následně bude „krmit“ levnějšími náplněmi. Jak jste na tom vy? Preferujete model dražší tiskárny (ať už domácí, nebo firemní), s levnější cenou spotřebního materiálu, nebo je cena hardwaru rozhodující?
Tisková konference, vlastní