Hry v Ubuntu
Kapitoly článků
Hry v Ubuntu
Do druhé poloviny se kniha přehupuje s kapitolou o hrách. Hovoří jak o základních hrách z desktopových prostředí, tak o komerčních hrách (např. Doom 3), u nichž popisuje možné problémy při instalaci a jejich řešení a také odinstalaci.
Další sekce představuje některé zajímavé hry, z akčních jsou to Alien Arena (mohli jste viděť u nás v akci v Ubuntu 10.04), Wolfenstein: Enemy Territory (u níž byl mimochodem čerstvě uvolněn zdrojový kód herního engine), Enemy Territory: Quake Wars, Nexuiz, Quake 4, Temulous či Unreal Tournament a další. Většina z nich staví právě na vylepšených, v minulosti uvolněných engine iD Software.
Strategické hry zastupuje nesmrtelný OpenTTD, báječná FreeCiv (kdo nehrál proti pěti Japoncům, ten neuvěří, jak podivně lze tuto hru hrát :-), taktická tahová Battle for Wesnoth, ale také plně 3D hry jako Glest (variace na Warcraft II) či Savage 2.
Pokud jste rádi hráli Worms, jsou zde linuxoví Wormux, příznivce Settlers potěší budovatelská Widelands.
Výčet představuje i několik leteckých a automobilových simulátorů, variaci na Guitar Hero zvanou Frets on Fire, mezi arkádami se představí třeba Frozen Bubble a Extreme Tux Racer. Spousta dalších her zahrnuje i slavné Fish Fillets a různá RPG, nicméně pojďme k další podstatné herní podkapitole.
Tou je Wine, linuxová implementace Windowsích API (tedy nikoli emulátor, ale nativní implementace), resp. z něj vycházející komerční CrossOver Games či Cedega, o všech celkem často na DIIT píšeme. Dalším, tentokrát již skutečně emulátorem, je popisovaný DosBox umožňující provozovat staré DOSové hry na uživatelsky nastavitelné rychlosti (takže není problém emulaci zpomalit na úroveň 286 a užívat si hru, kterou jste hráli jako diví před 20+ lety).