HTC s patenty od Googlu v ruce žaluje firmu Apple
Za normálních okolností by na tomto místě článku byl uvozující odstavec shrnující dosavadní průběh patentových sporů mezi zúčastněnými subjekty. Řekli bychom vám, kdo kdy zažaloval koho, jaká byla protižaloba, jak probíhal či probíhá spor, ale jednoduše dnes necítíme potřebu zaplácnout polovinu článku touto "mýdlovou operou". Spokojte se tedy, prosíme, pro dnešek s informací, že "v podstatě všichni žalují všechny za všechno možné" a týká se to pochopitelně i firem HTC a Apple.
Nyní čerstvá novinka: HTC, která si mimo jiné nedávno polepšila o S3 a její patentové portfolio, má čerstvě k dispozici devět patentů pořízených od firmy Google. Tyto patenty, které Google převedl na HTC 29. srpna (patentový úřad tento převod potvrdil 1. září), nyní firma použila v nové žalobě proti Applu.
Google si inkriminované patenty pořídil před méně než jedním rokem, čtyři z nich mají původ v Motorole (tu Google před pár týdny koupil), tři v Openwave Systems a dva jsou od firmy Palm. Google pro tuto chvíli nijak nekomentuje, proč patenty předal/prodal HTC.
Nicméně HTC má munici, má s Applem nevyřízené účty a sama se stále může obávat o budoucnost, pokud by opět "hupsla" na chvost Androidího pelotonu jako třeba Samsung. Nová žaloba na Apple byla podána u federálního soudu v Delaware a kromě toho byla podána i stížnost u americké Mezinárodní obchodní komise (ITC). Seznam produktů, jimiž má Apple porušovat patenty HTC/Google, zahrnuje počítače Mac, dále přístroje a služby iPhone, iPad, iPod, iCloud a iTunes, týkají se metod upgradu software v zařízeních skrze bezdrátové připojení, metod přenosu dat mezi CPU a jiným podpůrným čipem, metod ukládání uživatelských nastavení/preferencí a způsobu pro poskytování konzistentního spojení mezi aplikačním software a rádiovým modemem.
HTC dále doplnila stížnost na Apple u ITC v souvislosti s těmito patenty. Patenty zahrnuté do stížnosti u ITC se týkají rozhraní, které umožňuje uživateli přidávat do adresy identifikátory jako .com či .org, dále rozhraní zajišťující zvětšování znaků, které uživatel píše na displeji, metod pro zobrazování informací na mobilních zařízeních a status baru pro kontrolu telefonních hovorů, textových zpráv či událostí v kalendáři.
Tento spor berme jako jistý morální posun v boji Applu proti Androidím přístrojům, kde Google dosud čelil kritice, že drží velké množství "právní munice" (= patentů) chránících Android, ale nechává své partnery z řad výrobců smartphonů/tabletů, aby je Apple tahal po soudech. První firmou, která žalobě Applu kvůli Androidu čelila, byla právě HTC.