I Matrox bude prodávat Arc, stal se zlatým partnerem Intelu
O Sparkle, který výrobu grafik Arc oznámil minulý týden, nebylo slyšet přes 10 let. Se společností Matrox to není o mnoho lepší. Tři roky jsme o ní nepsali vůbec a před tím spíše z nostalgie. Poslední vlastní GPU Matrox vydal v roce 2004. Deset let z derivátů GPU Parhelia těžil. V roce 2014 cítil, že je vydojeno, a začal odebírat GPU od AMD. V roce 2019 společnost koupil jeden z původních zakladatelů, aby jí zajistil stabilitu a financování. V roce 2020 začal Matrox využívat GPU od Nvidie.
Společnost rozdělená na divize Matrox Graphics, Matrox Video a Matrox Imaging, přestala zanedlouho fungovat jako celek. Divize Matrox Graphics v podstatě skončila na úrovni samostatné divize a slouží pro označení schránky, pod kterou spadá Matrox Video. Divize Matrox Imaging pak byla v roce 2022 prodána společnosti Zebra. Pokud teď hovoříme o Matroxu, jde de facto o Matrox Video.
Nyní Matrox oznámil, že se stal zlatým partnerem Intelu (Intel Gold Partner) a bude vyrábět řadu grafických karet Luma postavenou na GPU Intel Arc. Jak asi odtušíte z fotografií, nejde o herní řešení, ale jednoslotové karty vybavené čtveřicí obrazových výstupů DisplayPort 2.1.
Největší kartou je Luma A380 (Arc A380) s aktivním chlazením, 75W TDP a čtyřmi DisplayPort konektory. Menší low-profile model s aktivním chladičem je Luma A310F s 50W TDP a čtyřmi MiniDisplayPort Secure (=zajištěných proti vypadnutí kabelu) konektory. Luma A310 pak nese čistě pasivní chladič, který by měl být dimenzovaný na 30W TDP. MiniDisplayPort Secure konektory, jako u aktivně chlazeného modelu, zůstávají.
Po stránce ostatních parametrů není na kartách nic zvláštního, co by se vymykalo specifikacím Intelu. Karty zvládají obsloužit 4× 5K panel s 12bit hloubkou (HDR) při 60 Hz, případně 2× 8K panel při 60 Hz nebo 2× 5K panel při 120 Hz.