IBM pravděpodobně nabídne otevřenější POWER servery
IBM, hlavní tahoun vývoje v rámci skupiny OpenPower, se dosud specializovalo zejména na hi-end servery a stroje v nižší části spektra nechávalo ostatním výrobcům, jako je Tyan či Wistron. Servery byly dodávány jako ucelená uzavřená řešení a hardwarový design celé platformy byl držen víceméně pod pokličkou. Podle náznaků z konce června se tohle ale může brzy změnit, IBM se totiž pravděpodobně připojí k OpenCompute.
OpenCompute (přesněji Open Compute Project) je iniciativa velkých provozovatelů datacenter, jako je Facebook, Apple, Cisco, Google, Intel či Microsoft, kteří se v roce 2011 rozhodli otevřeně sdílet hardwarové návrhy serverů a síťové infrastruktury. Samotný hardware podle těchto návrhů vyrábí například Foxconn nebo již zmiňovaný Wistron a dodávají je přímo provozovatelům, což ve výsledku vyjde levněji, než kupovat hotové uzavřené značkové systémy.
Servery v OpenCompute jsou prozatím dominantně ve znamení procesorů od Intelu, IBM ale pochopitelně chce tuto hegemonii alespoň trochu narušit. Procesory POWER do OpenCompute už v minulosti částečně pronikly, návrh serverů založených na POWER8 už v minulosti poskytl Google ve spolupráci s Rackspace, na nové generaci osazené POWER9 se momentálně pracuje. Douglas Balog, šéf divize POWER Systems, připouští, že se brzy zapojí i samotné IBM, protože poptávka po kombinaci POWER+OpenCompute mezi zákazníky roste.
Krok je to logický, IBM si i nadále ponechá stroje s cenovkou nad šest tisíc dolarů, jen je bude vyrábět podle sdíleného návrhu (ani ne nezbytně vlastního) a dodávat přímo do datacenter. Wistron je jak členem OpenPower tak OpenCompute, tedy nebude nic bránit tomu, aby i nadále vyráběl levnější alternativy. A zákazníci budou mít širší možnost výběru, což není nikdy k zahození.