Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

IDF 2005: 65nm procesory in natura v běžících PC

Intel Developer FORUM logo
Podle vystavených kousků na Intel Developer Foru je vidět, že Intel je na dvoujádrový běh zcela připraven a na přechod na 65nm technologii má dosti směle našlápnuto. Na IDF jsou k vidění běžící počítače s procesorem Pentium Extreme Edition se 65nm jádrem Presler, běžící platforma Napa se 65nm mobilním procesorem Yonah a pochopitelně také 90nm Smithfield (opět v zastoupení Pentia Extreme Edition), který se v dohledné době objeví na trhu. Velmi přitažlivá byla ukázka dvou PC, kde mezi sebou soupeřily dva procesory: dnešní Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz a budoucí dvoujádrové Pentium Extreme Edition na „pouhých“ 3,2 GHz. Na IDF byly přítomni redaktoři z AnandTechu a udělali pár zajímavých snímků.

Nejprve se podíváme, jak takové PC s dvoujádrovým Preslerem vypadá. Je sice pravda, že počítačová skříň a její vzhled je jen vnější dojem a nic neříká o vnitřku, ale něčím se návštěvníci přitáhnout musejí. Uvnitř počítače se ve všech desktopových demo počítačích vyskytovala základní deska s chipsetem i955X (Glenwood), ať už byla osazena 65nm Preslerem či 90nm Smithfieldem.

PC s procesorem Pentium Extreme Edition (65nm Presler)
Pohled na základní desku s chipsetem i955X

Na tomto místě si něco povíme o rozdílu mezi Smithfieldem a Preslerem.Pat Gelsinger předvádí dvoujádrové procesory Podíváte-li se na zvětšený obrázek vpravo, kde Pat Gelsinger ukazuje kromě jiných právě Smithfielda a Preslera, nelze si nevšimnout, že zatímco Smithfield vypadá jako delší jádro, Presler připomíná spíše dvě oddělená jádra na jedné destičce. Skutečně tomu tak je. Smithfield je vyráběn rovnou dohromady jako dvě jádra integrovaná k sobě, Presler má obě jádra oddělená, každé je na svém kousku křemíku. Připomeňme ještě, že Presler má pro každé jádro 2 MB L2 cache (dohromady 4 MB), Smithfield má jen po jednom MB L2 cache na jádro (dohromady 2 MB).

Oddělená architektura u Preslera může mít své výhody. Jedna z nich bude zřejmě spočívat v levnější výrobě, resp. ve větší výtěžnosti. Pokud se u Smithfielda polovina procesoru (tedy jedno ze dvou jader) nepovede, může z něj být nanejvýš jednojádrový procesor (vadné jádro se zkrátka vypne a nebude používáno). Jestliže se však nepovede jedno jádro u Presleru, jednoduše se k němu přidá jiné, které se povedlo a je zase dvoujádrový procesor. Případně se z jednoho jádra zkrátka udělá CedarMill a bude hotovo (to mě sice jen tak napadlo, ale zas tak moc nereálné to není, protože parametricky Presler/2 = CedarMill).

Kdyby vás to náhodou zajímalo, tak počet tranzistorů ve Smithfieldu je 230 miliónů, velikost jádra je 206 mm². Nyní už se pojďme podívat, jak to vypadá v systému.

Windows XP a Presler (65nm Pentium D) - vlastnosti systému
Windows XP a Presler (65nm Pentium D) - správce úloh

Na první pohled to vypadá, že je v systému nějaké Pentium běžící na 2 GHz. Zdání však klame. Uvnitř je 65nm Presler, tedy procesor, který má být uveden až za rok. Presler, stejně jako Pentium Extreme Edition, obsahuje HyperThreading, a tak se také tváří jako 4 procesory, což je vidět i ve správci úloh v systému na záložce, která ukazuje vytížení jednotlivých procesorů.

Jelikož Presler je ještě vzdálená budoucnost (i přestože už běhá), pojďme se podívat do budoucnosti, která je na dohled. Na dvou místech spolu soupeří dnešní Pentium 4 Extreme Edition 3,73 GHz (s jádrem Prescott 2M) a budoucí Pentium Extreme Edition na 3,2 GHz (s jádrem Smithfield).

Video rendering test: Jednojádrové Pentium 4 EE versus dvoujádro
OCR test: Jednojádrové Pentium 4 EE versus dvoujádrové Pentium E

První obrázek představuje test renderování jakéhosi snímku, druhý test představuje proces OCR, tedy převod textu z obrázku do textové podoby ve formát PDF. Dá se předpokládat, že testy byly záměrně postaveny tak, aby ukázaly sílu dvou jader v jednom čipu, v obou testech zvítězil dvoujádrový procesor. Obrázek v prvním testu zvládl udělat za 45 sekund, zatímco jednojádrový rychleji taktovaný procesor za 67 sekund. V testu OCR byl dvoujádrový procesor dokonce asi dvakrát rychlejší než jednojádrový.

Nakonec se pojďme podívat do budoucnosti pro notebooky. Presler totiž nebyl jediný 65nm procesor na IDF předváděný, spatřit bylo možné i dvoujádrový mobilní Yonah, taktéž vyráběný 65nm technologií.

Platforma Napa s dvoujádrovým procesorem Yonah
Dvoujádrový mobilní 65nm Yonah pod chladičem

Pokud se dobře zadíváte na základní desku, ve které Yonah běží, možná si vzpomenete, na předvádění Yonahu v Izraeli. Deska to bude zřejmě stejná, také na ní nikde není vidět paměť (že by se notebookové paměťové moduly instalovaly zespodu?). Na desce je však ještě jedna zajímavost: dva PCI Express ×1 sloty v řadě za sebou. Skoro je škoda, že už Intel takové procesory nenabízí, když mu tak hezky běhají :-). Yonahu bychom se na pultech (nebo spíše v noteboocích) měli dočkat stejně jako Presleru v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroje: 

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku IDF 2005: 65nm procesory in natura v běžících PC

Pátek, 8 Duben 2005 - 14:15 | WIFT | >> pepe: Ty už jsi někdy viděl...
Úterý, 8 Březen 2005 - 15:58 | Petr Murmak | pepe: Mno a co se trosku zamyslet, neco neco...
Pondělí, 7 Březen 2005 - 17:34 | Anonym | Neviem, preco sa autor v poslednom odstavci...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 12:12 | WIFT | >> paja666: no, maj na to ještě...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 11:14 | Anonym | Heh, jen mi neni jasny, jak takovej velkej...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 10:58 | WIFT | >> Pedro: Tomu sám nevěříš, že...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 10:02 | Anonym | Ja teda nevim ale ted PID tech windows je nejakej...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 09:00 | Anonym | To Kert: No třeba s nějakou redukcí půjde do...
Čtvrtek, 3 Březen 2005 - 06:57 | Kert | Ta Montečita je fakt zupa čokuláda :-)

Zobrazit diskusi