IDF 2005: Jaké budou dvoujádrové procesory Intel?
Jak bylo již v dřívějším článku řečeno, Smithfield a Presler se liší zejména tím, z kolika kusů křemíku se skládají. Smithfield je z jednoho kusu, jako tomu bylo doposud třeba u známého Prescotta (Smithfield jsou v podstatě dva Prescotty spojené dohromady na jednom kousku křemíku a dá se tak hovořit o monolitickém dvoujádrovém procesoru). |
Zajímavé to také bude s L2 cache u takových procesorů. Je celkem jasné, že je-li procesor „dvoučipový“, těžko bude k nějakému sdílení L2 cache mezi oběma jádry docházet, tedy v tom smyslu, v jakém bude L2 cache sdílena v mobilním Yonahu. Prakticky se tak vyvrací pravdivost dřívějšího článku o sdílené L2 cache v Preslerech (jako bych tušil, o čem hovořím, když jsem se zmínil o nevalné důvěryhodnosti). Náčrtek ve zmíněném článku rozhodně neodpovídá tomu, co Intel ukázal na IDF.
|
Na výše postavených obrázcích je také vidět, že rozdíl mezi Pentiem D a Pentiem Extreme Edition (obojí s jádrem Smithfield) je v podstatě jen v počtu threadů (softwarových vláken), které budou procesory schopné zvládat. Zatímco Pentium D bude bez HyperThreadingu, Pentium XE (jak se často zkratkovitě nazývá) se díky HyperThreadingu bude chovat jako 4 procesory, což už z ukázek na IDF víme. Spekulovalo se různě také o tom, že rychlost sběrnice Pentia XE bude 1 066 MHz. Tyto obrázky to s údajem 800 MHz vyvracejí. Navíc kdyby mělo Pentium XE běhat na 3,2 GHz, musel by při 1 066MHz sběrnici být jeho násobič 12× a to mít téměř jistě nebude (když nejpomalejší procesor má násobič nastaven na 14×).
Na dalších dvou obrázcích se pak na sebe usmívají Presler a CedarMill. CedarMill by se mohl jevit jako polovina Preslera (zejména přihlédneme-li k faktu, že Presler budou dva fyzické čipy v jednom procesoru, přičemž jeden samotný se CedarMillu dost podobá), ovšem Preslerovi chybí HyperThreading, což dobře uvidíte o něco níže v barevném přehledu.
Podobnou stavbu, jako má Presler, bude mít i Xeon DP s kódovým jménem Dempsey, také vyráběn 65nm technologií. Ten už však HyperThreading mít bude, takže jeho jedna polovina je tím pádem od CedarMillu na pohled skutečně k nerozeznání. Vlastně se dá také říci, že případné Pentium Extreme Edition s jádrem Presler už bude vlastně Dempsey (pokud bude mít takové Pentium XE HyperThreading, jako ho čekáme u Pentia XE s jádrem Smithfield). Nepředbíhejme však, ono se toho může v těch jádrech ještě mnoho lišit (ačkoli vytváření Extreme Edition verze procesoru z Xeonového jádra už tu jednou byla, vzpomeňte na Gallatin).
Trochu jiný bude zatím 90nm procesem vyráběný Paxville (Xeon MP). V barevném přehledu níže si všimněte, že má sběrnici pro obě jádra společnou, zatímco třeba Smithfield ji má (jako první zástupce dvoujádrových procesorů Intel) dělenou.
Yonah bude vůbec zvláštní druh a vypadá to, že převezme štafetu oblíbenosti dnešních Dothanů. Ostatně takové náznaky padly i na IDF u předvedení konceptu Pentií M v lehčích desktopech. Dvě jádra mají prakticky společnou L2 cache a stejně, jako Xeon MP Paxville, i sběrnici.
Montecito už je pak zcela jiná parketa, protože podle obrázku to vypadá na smíchání obou jader nějakým zcela odlišným způsobem. Jen připomeňme, že ten krásný kachlík má 24 MB L3 cache. Jak se tato mezi obě jádra dělí, už nyní není vůbec jednoznačné. V každém případě i Montecito je monolitický čip, tedy dvoujádrový procesor z jednoho kusu křemíku.
V tomto barevném přehledu (pro zvětšení rozděleném na 4 části) vidíte, co nás v brzké době čeká a nemine. Většina toho, co je zde k vidění, byla popsána v předchozích odstavcích, zbytek netřeba komentovat. Na závěr si prohlédněme takový malý souhrn toho, co ve kterém procesoru můžeme v následujícím období očekávat (jde o podobný souhrn, jaký jsme vám předložili ke konci ledna).