Intel prezentuje Apollo Lake, cenově dostupnou platformu s Atomem Goldmont
Hned úvodem je třeba zdůraznit, že Goldmont a Apollo Lake zatím nebyl vydán, půjde o produkty druhé poloviny letošní roku a Intel spíše ukazuje, na co se můžeme těšit. Platforma Apollo Lake je nástupcem platformy Cherry Trail, procesorová architektura Goldmont nahrazuje architekturu Airmont, ale jaký název ponesou SoC (v současné generaci to je Cherryview, před tím Braswell), to zatím zveřejněno nebylo.
SoC pro Apollo Lake budou vyráběná firemním 14nm procesem (jde již o třetí generaci Atomů na čtrnácti nanometrech) a základní konfigurace - tedy až čtyři procesorová jádra a integrované GPU, se nemění. Grafická architektura pokročí z osmé na devátou generaci. Zda to bude znamenat i nárůst v počtu grafických bloků ze současných 16, Intel ještě neprozradil, ale obecně se předpokládá, že ano (24?). Jisté ovšem je, že současnou hybridní podporu pro HEVC (která je navíc omezena na 8bit streamy a 30 FPS) nahradí podpora plně hardwarová. Zda včetně 10bit streamů a HDR, není upřesněno - pokud bude situace stejná jako u CPU Skylake, který má rovněž devátou generaci grafického jádra, pak je přehrávání 10bit streamů řešeno hybridně (částečně softwarově).
Platforma Apollo Lake je navržena jako poměrně variabilní, takže nabídne řešení pro cenově dostupná All-in-One PC, mini-PC, hybridní zařízení, notebooky a tablety. SoC podporuje paměti typu DDR4, DD3L, a LPDDR3/4 ve dvoukanálové konfiguraci (co z toho bude využito, už je na libovůli výrobce koncového zařízení). Samozřejmě nechybí rozhraní pro SATA disky, PCIe ×4, eMMC 5.0 a USB Type-C, kde se počítá s nabíjením.
Hlavní změny se tentokrát spíš než na úrovni SoC odehrávají právě na úrovni platformy. Tu se Intel snaží minimalizovat a výrobcům doporučuje, aby nepoužívali klasické 2,5″ mobilní harddisky, ale přesedlali na kompaktnější M.2. Další doporučení, které má uspořit prostor, se týká Wi-Fi. Samostatné moduly do slotu považuje Intel za zbytečně velké (a v době, kdy Wi-Fi používá prakticky každý, už zbytečné) a preferuje připájení obvodů přímo na desku. Lehce kontroverzní je třetí návrh: Použití menších baterií. Nová elektronika snižuje energetické nároky, takže má podle Intelu smysl zredukovat i baterii, čímž klesnou rozměry a hmotnost zařízení. Podobný návrh předkládá společnost patrně vůbec poprvé v historii. Další tipy se týkají použití levnějších materiálů.
Ve výsledku by tyto zásahy měly snížit výrobní náklady o $5,55 až $7,35 - jak toho výrobce využije, záleží již na něm. Jednou možností je třeba vyšší kapacita paměti či lepší displej, druhou nižší cena zařízení, třetí vyšší marže. Předpokládáme, že první zařízení postavená na platformě Apollo Lake uvidíme (ještě před oficiálním zahájením prodejů) na letošním Computexu.