Intel má Apple čím dál radši - můžeme čekat x86 iPhony?
„S Applem jsme měli vždy dobré vztahy, nyní se ale naše firmy ještě víc sbližují.“ Brian Krzanich ale neprozradil, jakým směrem by se tato užší forma spolupráce měla ubírat, a tak dal prostor spoustě spekulací.
Užší spolupráce se snažil dosáhnout již Steve Jobs, ale bez úspěchu: „Nejdříve jsme se snažili Intelu pomoci, ale moc nás neposlouchali. Léta jsme jim říkali, že jejich grafika stojí za starou Blažkovou. Každý kvartál jsme si domluvili setkání s Paulem Otellinim. Zpočátku se nám podařilo dosáhnout úžasných věcí. Chtěli se podílet i na iPhonu a mít v něm vlastní čipy. Nešli jsme do toho a to ze dvou důvodů. Za prvé byli velmi pomalí. Připomínali parník, chyběla jim flexibilita. My jsme ale postupovali rychle. A za druhé jsme je nechtěli učit všechno, co by pak mohli prodat našim konkurentům.“
Apple se tehdy rozhodl jít vlastní cestou a vyvinout pro svá mobilní zařízení vlastní čip postavený na ARM architektuře. Od Intelu pak odebíral procesory pouze pro desktopové počítače a notebooky. iPhony a iPady zůstaly na vlastních ARMech, na které byl Steve Jobs velmi hrdý - v tomto ohledu o Applu hovořil jako o leadrovi. Zda jím byl nebo ne, je v tuto chvíli vedlejší. Pokud ovšem Apple věřil či věří, že má nejlepší čipy, pak jistě pošilhával i po nejlepším výrobním procesu a ten již po léta vlastní Intel. Jenže Intel nemá valný zájem využívat svůj náskok sám proti sobě a nabízet své továrny výrobcům, kteří posílají na trh čipy přímo konkurující jeho vlastním produktům.
Cesta ale může vést jinudy. Intel v současnosti chystá mobilní čipy Broxton (64bit x86) postavené na architektuře Goldmont. Hotové by měly být nejspíš v příštím roce. Oproti stávajícím Atomům mají nabídnout jednu klíčovou vlastnost a to integraci technologií třetí (resp. druhé) strany do procesoru Intelu. Pro Apple by se tak mohl stát svět x86 procesorů opět zajímavým a x86 SoC doplněné technologiemi Applu by byly řešením umožňujícím návrat k Jobsovým záměrům. Nebo alespoň důvodem k zamyšlení a rozšíření spolupráce.
Tento způsob řešení by byl velmi výhodný pro obě strany, Apple by měl k dispozici výrobní linky Intelu pro výrobu čipů s vlastním IP, Intel by získal klíčového zákazníka pro své Atomy. Přesun výroby A-čkových procesorů od Samsungu k TSMC by pak nebyla konečná, ale pouze přestupní stanice na pár let, než dojde k případné realizaci spolupráce s Intelem. Nejzajímavější na celé situaci by pak bylo, že Apple, který odklonil velkou část IT průmyslu od x86 architektury a výrazným způsobem pomohl k rozšíření ARM do světa počítačů, by nyní udělal krok zpět a přišel s x86 iPhony a i Pady.