Atom SoFIA navržený Infineonem a vyráběný TSMC vydá Intel na podzim
Počátkem týdne vyšlo najevo, že Intel plánuje výrazně posílit své zastoupení v Číně, aby mohl nabídnout tamním výrobcům tabletů výhodnější podmínky a připravit úrodnou půdu pro Atomy, které zároveň vybavil velmi zajímavou cenovkou.
Podobným způsobem se společnost zřejmě zaměří i na levnější smartphony, kde se jí dosud také příliš nevedlo. V tomto případě tkví jádro strategie v čipu SoFIA. Tento SoC se vymyká dosavadním Atomům a to v celé řadě ohledů. Jeho design získal Intel při akvizici mobilní (SoC) divize společnosti Infineon. Původně šlo o ARM SoC vybavený integrovaným 3G. Intel nahradil pouze procesorovou část dvoujádrovým Atomem architektury Silvermont a takto upravený čip předal k výrobě společnosti TSMC. Ať se to může zdát jakkoli překvapivé, minimálně zpočátku bude SoFIA vyráběna na Tchajwanu. Výsledný produkt sériové výroby se dostane do mobilních telefonů zhruba ve čtvrtém kvartálu letošního roku (tzn. podzim či začátek zimy) a zhruba za další dva kvartály jej doplní model s integrovaným LTE.
Právě jednočipové řešení (míněno s integrovaným modemem) je v rámci telefonního průmyslu považované za nutnou podmínku k tržnímu úspěchu SoC (záruka to ovšem není). Dvoučipové řešení výrobci telefonů nepreferují z důvodu vyšších výrobních nákladů. Čipy jsou zpravidla dražší už na výrobu (je třeba zaplatit dvojí pouzdření) a rovněž je třeba, aby zařízení i PCB počítalo se dvěma pozicemi pro čipy a dvojitým pájením, což opět o nějaký cent náklady navýší.
Podle Briana Krzanicha, CEO Intelu, si SoFIA vede celkem dobře i oproti soudobým [ARM] čtyřjádrům, čemuž není problém minimálně po stránce čistě procesorového výkonu uvěřit. Architektura Silvermont posunula výkon Atomů o nemalý kus vpřed. Krzanich také zmínil plány o rozšíření nabídky o čtyřjádrovou SoFII v průběhu příštího roku, konkrétnější však nebyl. Intel předpokládá, že řada SoFIA bude klíčem ke vstupu na trh smartphonů - díky x86 procesoru bude umožňovat běh Androidu, Chrome OS i Windows.