Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Intel chystá 10nm 15W Cannon Lake doplněný grafikou AMD Polaris

Intel několikrát měnil plány s 10nm generací Cannon Lake, až pro ni našel uplatnění v rámci segmentu NUC, kde jí bude asistovat Radeon z řady Polaris…

Cannon Lake byl dlouho prezentovaný jako první 10nm procesorová generace společnosti Intel. Jenže s 10nm procesem to šlo obzvlášť ztuha, takže výrobce opakovaně odkládal vydání. Nakonec vyšlo najevo, že v desktopovém segmentu nebude mít použití architektury Cannon Lake smysl, protože než 10nm proces dosáhne taktů vyšších než 14nm, bude hotová další architektura, Ice Lake. Poté, co se začalo šuškat, že Cannon Lake skutečně pro desktop vydaný nebude, vystoupil CEO Intelu Brian Krzanich a ukázal skládací tabletonotebook s Ypsilonovou (tzn. cca pětiwattovou) verzí procesoru a prohlásil, že podobné produkty s Cannon Lake budou do roka na trhu. K prohlášení došlo v lednu 2017, přešel leden 2018 a v obchodech nebylo po Cannon Lake ani vidu ani slechu.

Mezi tím se objevovaly zprávy, že Intel Cannon Lake zcela zruší, pak že jej bude dodávat pouze jako vzorky pro výrobce různých zařízení, kde bude hrát roli jako část vývojářské platformy pro zařízení ve finále osazená generací Ice Lake. Pak se také objevila verze, že Intel nevydá verzi Y (5W), ale zkusí štěstí s verzí U (15W). Každopádně ale že něco (přinejmenším symbolického) s Cannon Lake vydá, aby společnosti nemohlo být omláceno o ústa, že její CEO v lednu 2017 mlátil prázdnou slámu.

Vypadá to, že oním produktem s Cannon Lake bude NUC, mini PC s kódovým označením Crimson Canyon. Osazen bude 15W verzí pojmenovanou Core i3-8121U (2,2 GHz základ, 3,2 GHz boost). Překvapením však je, že procesor nebude v sestavě jen tak sám, ale doplní jej GPU od AMD, které je detekováno jako Radeon RX 500 series, tedy cosi z řady Polaris běžící na 1124 MHz.

V kombinaci s 15W CPU asi nemá smysl osadit nic jiného než Polaris 12. Toto GPU disponuje až 640 stream-procesory, 40 texturovacími jednotkami, 16 ROP a 128bit sběrnicí. Vše lze samozřejmě zredukovat, často se objevují verze s 512 stream-procesory a 32 texturovacími jednotkami, ale i ROP a sběrnici lze seříznout, konkrétně na polovinu.

V případě Crimson Canyon by ale velké ořezávání smysl nemělo, protože GPU integrované v procesoru podporuje všechny potřebné vymoženosti k plně hardwarovému přehrávání 4 videa a pokud by samostatné GPU bylo ořezané na výkon integrovaného, ztrácela by jeho přítomnost smysl. Přesto asi nelze očekávat žádnou velkou hitparádu, Radeon bude osazen 2GB GDDR5.

Diskuse ke článku Intel chystá 10nm 15W Cannon Lake doplněný grafikou AMD Polaris

Úterý, 24 Duben 2018 - 11:08 | danieel | Pomalu se dostavame do stavu, kdy bude jadrem...
Úterý, 24 Duben 2018 - 10:07 | no-X | To není EMIB. U takového řešení není EMIB třeba,...
Úterý, 24 Duben 2018 - 08:59 | Pjetro de | Historia sa opakuje ... Cakanie na 14 nm a z...
Úterý, 24 Duben 2018 - 08:30 | Slavomir | Vo mne to vyvoláva dojem, že aj KabyLake-G má...

Zobrazit diskusi