Curie, knoflíkový minipočítač od Intelu, míří k výrobcům
Když Intel v lednu odhalil základní parametry, přislíbil, že je později ještě upřesní. S napětím jsme čekali, co nového se o specifikacích Curie dozvíme. Oficiální výčet zůstal ale nachlup stejný:
- nízkoenergetický 32-bit Intel Quark mikroprocesor
- 384kB flash paměť, 80kB SRAM
- nízkoenergetický integrovaný DSP sensor hub
- Bluetooth Low Energy
- šestiosý kombo-sensor s akcelerometrem a gyroskopem
- obvody pro nabíjení baterie (PMIC)
Snad jen krom konstatování, že Curie využívá Quark SE (SoC), tedy ani loni uvedený Quark X1000, ani čerstvě a v tichosti odhalený superúsporný Quark D1000 s 0,025W TDP. Systém využívá softwarovou platformu vyvinutou speciálně pro něj. Intel zdůrazňuje extrémní energetickou efektivitu, která umožňuje fungovat v režimu „always-on“, což tomuto mikropočítači otevírá dveře do světa zdravotní, relaxační a sportovní elektroniky, případně pro různá zařízení diářového typu.
Intel plánuje představit několik referenčních platforem pro využití Curie, které budou vyrábět jeho ODM partneři, Jedna z nich poslouží k autentifikaci a umožní automatické přihlášení (k telefonu, počítači), jakmile se zařízení s Curie dostane do jeho bezprostřední blízkosti.
- Intel ukazuje Curie, počítač velikosti knoflíku [leden 2015]
Pro výrobce koncových zařízení má již Intel přichystanou softwarovou paltformu, která zahrnuje hardware, firmware, software, SDK a služby potřebné pro vývoj zařízení. Platforma je kompatibilní s Androidem a iOS. Intel v současnosti připravuje vzorky hardwaru pro výrobce, dodávky zahájí ještě letos. Předpokládáme, že koncová zařízení půjdou do světa v roce 2016.