Intel doporučuje dual-rank paměti, zrychlí integrovanou grafiku o 7 %
Předně nebude od věci krátce zrekapitulovat terminologii. Dlouhá léta jsme se setkávali s termíny jednostranná a oboustranná paměť, zvlášť co se týkalo kompatibility s některými deskami a procesory. Tyto termíny odrážejí vlastně jen to, zda na daném paměťovém modulu (PCB) najdete čipy jen z jedné strany, nebo z obou stran.
V některých případech ale toto uspořádání nesouhlasilo se skutečnou konfigurací, jaké jsou paměťové čipy využívány. Právě podle skutečné konfigurace z funkčního hlediska je rozlišováno mezi single-rank a dual-rank (či multi-rank) moduly. Po dlouhou dobu se v uživatelských diskusích i návodech nerozlišovalo mezi termíny oboustranný a dual-rank, ale v praxi bylo možné čím dál častěji narážet na případy, kdy oboustranná paměť nemusela být dual-rank (nebo opačně).
Pokud je údaj o konfiguraci uveden, následuje obvykle za kapacitou (zde „2R“, tedy dual-rank)
foto: Wikimedia, autor Tobias b köhler (CC BY-SA 3.0)
Zda je paměť single-rank nebo dual-rank, dnes už u mnohých modulů od pohledu nepoznáte. Řada výrobců ale tuto skutečnost specifikuje na samolepce - pokud je tento parametr uveden, najdete jej většinou hned za kapacitou. Jde o symboly „1R“ či „2R“.
Intel doporučuje kombinovat dual-rank paměti v konfiguraci dual-channel, což je z hlediska datové propustnosti pro sdílenou grafiku nejvhodnější řešení. Následující graf ukazuje konkrétní srovnání:
Intel pro test zvolil mobilní (resp. ultramobilní) procesor i7-4558U s integrovanou grafikou řady GT3. Jde však o 28W procesor, kde TDP omezuje maximální výkon, takže reálný grafický výkon tohoto modelu můžeme srovnávat spíše s desktopovými verzemi GT2. Přesto je zde limitace ze strany pamětí patrná a mezi dvoukanálovou konfigurací s dual-rank moduly (první sloupeček) a dvoukanálovou konfigurací se single-rank moduly (druhý sloupeček) je 7% výkonnostní rozdíl. To je sice výrazně méně než rozdíl 30 % mezi jedno- a dvoukanálovou konfigurací, ale stále jde o nezanedbatelný nárůst, kterého lze dosáhnout v podstatě s nulovými náklady pouze vhodnou volbou komponent.
Intel (IDF)