Intel plánuje grafické čipy Gen12 Arctic Sound a Gen13 Jupiter Sound
Intel to s grafickými kartami zkoušel už dvakrát. První pokus ohlásil v roce 1997, vzešla z něj i740, ale k dalšímu rozvoji už nedošlo, úspěšnost projektu zkrachovala na pádu ceny pamětí a architektura i740 se stala základem integrovaných grafik Intelu. Druhý pokus ohlásil v roce 2007, vzešla z něj Larrabee, ale nevydařený odhad vývoje ve světě 3D grafiky způsobil, že s rozměry čipu a spotřebou nejvyššího high-endu dosahoval výkonu mainstreamu za 4-6 tisíc. Namísto grafických karet se z Larrabee stal odrazový můstek pro výpočetní architektury pro Xeon Phi.
Koncem roku 2017, po přechodu Raji Koduriho k Intelu, společnost ohlásila, že bude vyvíjet diskrétní grafické čipy. Prvotní představy samostatných karet do PCIe slotu, které toto vyjádření mohlo vyvolat, ale berou za své, alespoň prozatím. Ukazuje se totiž, že Intel má sice v plánu samostatné grafické čipy, ale k integraci do pouzdra procesoru. Tedy k podobnému účelu, k jakému v současnosti procesor Kaby Lake-G využívá jádro Vega od AMD.
Intel Kaby Lake-G, první generace produktu s EMIB využívající GPU architektury Vega od AMD
Podle informací zveřejněných analytikem společnosti The Moteley Fool bude první z nich označený jako Arctic Sound a druhý Jupiter Sound. Arctic Sound se stane součástí tzv. Gen12, Jupiter Sound pak Gen13. Co to znamená? Integrovaná grafika generace Skylake spadá do Gen9:
- Skylake GPU: Gen9
- Skylake-refresh GPU (Kaby Lake, Coffee Lake): Gen9.5
- Cannon Lake (zrušená první 10nm generace): Gen10
- Ice Lake: Gen11
- Tiger Lake: Gen12
- ???: Gen13
Pokud tedy první diskrétní GPU Intelu dorazí jako Gen12, pak k tomu patrně nedojde dříve než v roce 2020. I když lze připustit, že by se v roce 2020 Gen12 mohla objevit v tradiční integrované podobě v rámci Tiger Lake-Y (procesory pro notebooky), velké procesory z této generace nelze čekat dříve než v polovině roku 2021, protože i Ice Lake-Y čekáme nejdříve na přelomu roku 2019/2020 a velký Ice Lake tedy kolem poloviny roku 2020. Jde tedy o výhled vzdálený 2,5 roku. Gen13 pak bude součástí následující generace, o které zatím není známo nic, ani kódové označení.
Přestože jde o poměrně vzdálený výhled, jsou šance na úspěch třetího grafického experimentu Intelu vyšší než tomu bylo dřív. Tentokrát se totiž nesnaží konkurovat nejvýkonnějším produktům zavedených značek s dlouholetým technologickým zázemím a know-how, ale začíná segmentem, ve kterém má zavedené produkty - procesory a vazby na výrobce, kteří jeho procesor koupí i kdyby náhodou do něj integrovaná grafika nebyla na úrovni konkurence.