Intel o další rok odložil 10nm procesory
Letos na jaře informoval CEO Intelu Brian Krzanich o (dalším) odkladu 10nm procesu, tehdy z roku 2018 na rok 2019. Nechtěl specifikovat, zda v první nebo druhé polovině. Po Krzanichově rezignaci společnost přiznala, že to vypadá na předvánoční sezónu 2019. Mezi tím byla změněna interní roadmapa Intelu, která nyní unikla. Oproti předchozí verzi z plánů na rok 2019 vymazala všechny 10nm produkty, což znamená, že příští rok se opět ponese ve znamení 14nm procesu. 10nm generace tak přijde nejdříve v roce 2020 (nebudeme-li počítat možné formální odhalení někdy v závěru roku 2019).
Jak je patrné, kde se nacházel Ice Lake, tam nyní figuruje Coffee Lake-R. Netroufám si domýšlet, zda je označením Coffee Lake-R míněn blížící se osmijádrový Coffee Lake (refresh), nebo nějaký další refresh tohoto 14nm produktu.
Pro Intel to je další z řady větších i menších problémů, která začala při snaze přejít na 10nm proces a které jsou více patrné od uvedení konkurenční architektury Zen. Do té doby byl Intel i přes tyto problémy jednoznačným leaderem, který udával směr. Od vydání Zenu spíše v rámci možnosti stávající architektury a výrobního procesu reaguje na produkty AMD de facto zvyšováním taktů a počtu jader.
Intel původně plánoval vydat 10nm produkty v roce 2015. Nedodržení tohoto plánu v témže roce stálo místo ředitelku Renee James (možná by ještě prošlo tehdy avizované jaro 2016, ale prosakující informace o roce 2017 už byly příliš). Vyhazov dlouholeté pracovnice kupodivu vývoj a řešení problémů kolem 10nm výroby nijak neurychlilo a nezdá se ani, že by situaci nějak prospěl odchod CEO Briana Krzanicha.
Renee James
S odkladem 10nm procesorů na rok 2020 se společnost oproti původním plánům dostává do pětiletého skluzu. Pokud by s takovou prognózou přišel někdo v letech 2013-2014, kdy byl Intel prakticky bez konkurence, získal faktický x86 monopol a lil obrovské množství peněz do svých továren, byl by patrně považován za blázna. Kdyby k tomu přidal výhled, že v roce 2019 bude šesti- či osmijádrovým 14nm procesorům Intelu úspěšně konkurovat AMD 7nm dvanáctijádrovými vyráběnými u TSMC, vyvolalo by to ještě jadrnější reakce.