Intel Optane 8000p, první 3D XPoint úložiště pro běžné spotřebitele
Společný projekt Intelu a Micronu vyúsťuje v řadu Intel Optane 8000p, což jsou de facto SSD tvořené nikoli NAND flash, ale 3D XPoint čipy. Na trh míří první modely s „Ježkovskými kapacitami“ 16 a 32 GB, a to v provedení pro PCI Express 3.0 ×2 a samozřejmě s podporou NVM Express protokolu. Proč zrovna PCIe ×2, když M.2 umí až ×4, nevím.
Intel tuto produktovou řadu považuje za jakýsi akcelerátor běhu. Faktem je, že 3D XPoint svojí prakticky neomezenou životností a vysokou rychlostí tvoří jakýsi parametrový hybrid mezi DRAM a NAND flash, kdy nabízí jejich maximální rychlosti kombinované s prakticky neomezenou životností a schopností uchovat data i bez připojeného napájení.
Nicméně se ukazuje, že minimálně tato první generace 3D XPoint nemůže konkurovat NAND Flash ve všem. Odpověď „nevím“ se spíše týká toho, proč není kapacita realizována více čipy než proč je zde pouze dvoulinkové PCI Express 3.0 rozhraní. Optane 8000p totiž nabízí pouze rychlosti čtení 1400 MB/s a zejména malou rychlost zápisu 300 MB/s u menšího modelu, 32GB model čte až 1,6 GB/s a zapisuje až 400 MB/s. IOPS dosahují 285k/70k pro menší model, resp. 300k/120k pro větší, takže parametrově - a sluší se dodat: papírově - jsou tato SSD někde na úrovni středně výkonných PCI Xpress / M.2 NVMe SSD s NAND flash čipy. Životnost pomíjejíce.
Jde ale o první nesmělý krok na běžný trh. Další produkty s 3D XPoint můžeme očekávat v nadcházejících měsících a lze předpokládat, že půjdou výkonově i výše. Otázka cenová však není jasná, tak se nechme překvapit.