Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

3D XPoint

Finanční výsledky za druhý kvartál nedopadly pro Intel příznivě, společnost se dostala do ztráty přesahující $500 milionů dolarů. Obratem na situaci reagovala definitivním koncem úložišť Optane…
Technologie 3D Xpoint / Optane, která se měla stát náhradou klasických NAND Flash SSD, i po letech útlumu znamená pro Intel pokračující ztráty…
Telenovela pokračuje. Rok po rozvodu společného podniku IM Flash dospěl Intel k závěru, že lepší alternativu (než výrobu 3D XPoint/Optane u Micronu) nemá a s bývalým partnerem podepsal novou smlouvu…
Intel ani Micron při zakládání společného podniku IMFlash na výrobu 3DXpoint asi příliš nemysleli na to, že by nemusel vyjít. Nyní, když se podnik rozpadá, spolu vedou právní pře o IP a technologie…
Pět let hovořil Intel o technologii 3D XPoint. Pro zajištění její výroby založil s Micronem společnost IM Flash. Nyní o ni ztratil zájem, podíl Intelu odkupuje Micron…
Na trhu jsou první SSD s 3D XPoint čipy, a to i v provedení malých M.2 kartiček. Příští rok se 3D XPoint objeví i v provedení pro DIMM sloty.
První spotřebitelské produkty Intelu na poli 3D XPoint modulů si nalezly cestu do balení základních desek MSI pro Skylake / Kaby Lake.
 
Vedle malých M.2 SSD s 3DXPoint sloužících jako cache podle všeho Intel uvede i plnohodnotná SSD pro běžné spotřebitele.
Po serverových SSD řady Optane přináší Intel první 3DXPoint čipy též běžným spotřebitelům. Mají podobu M.2 kartiček nízké kapacity.
První SSD vybavená nikoli NAND (NOR) flash, ale čipy technologie 3DXPoint, zamířily na trh. Intel tuto řadu nazývá Optane P4800X.
Technologie, která nejspíš jednoho dne vymaže NAND flash ze světa, se ukáže v prvních spotřebitelských produktech. Kapacitně jde o rozjezd poměrně nesmělý.
SSD s čipy 3D XPoint jsou několikanásobně rychlejší než SSD s NAND flash. To je hlavní sdělení Intelu během jeho přítomnosti na Oracle OpenWorldu 2015.
Intel Qutech 02
Partnerství s Micronem nadále zůstává silné, Intel ale spustí svou vlastní výrobu 3D NAND flash i 3D XPoint čipů, a to v továrně v čínském Dalianu.
3 Dxpoint 002
Velmi krátce poté, co Intel a Mciron představily následníka technologie NAND flash, hovoří výrobci SSD řadičů o produktech pro 3D XPoint. Silicon Motion mezi prvními.
Intel Micron 3 Dxpoint
Intel a ten Micron, který by rádi koupili Číňané, představují zbrusu novou technologii nevolatilních pamětí, která by mohla zamést s těmi zpropadenými NAND flash čipy.