Intel Pentium Silver J5005 svým výkonem překonal legendární Core 2 Quad
Trend vylepšení procesorů posledních let bylo jen ve formě minimální navyšování IPC. Namísto zvyšování výkonu se výrobci zaměřili na miniaturizaci tranzistorů a tím došlo ke snížení celkové spotřeby čipu a snížení TDP. Celkový výkon se spíše navyšoval zvedáním pracovní frekvence a navyšování počtu jader. Díky tomuto faktu mnoho uživatelů stále používá v počítači staré procesory z dob Core 2, které jsou z technologického pohledu opravdu prehistorické, i když je jejich výkon dostatečný pro běžné používání.
Jedním z nich byl mezi hráči velmi oblíbený Core 2 Quad Q6600, který obsahoval 4 procesorová jádra pracující na taktu 2.4 GHz s TDP 105W vyrobeným 65nm procesem. Dnes, když tranzistory dosahují velikosti pouhých 14nm je jasné, že Q6600 je velmi zastaralý a nemoderní čip patřící do koše. Podle zastánců je ale Core 2 architektura lepší a použitelnější, než současné Celerony a Pentia s nízkým výkonem, spotřebou a TDP.
Tvrzení, že nízkonapěťové procesory z řady Celeron a nejnižšího Pentia lze považovat za slabší, než prehistorické Core 2, již není pravda. Na internetu se objevily výsledky benchmarku s přímým srovnáním s Core 2 Quad Q6600. Q6600 v Passmarku dosáhl stále obstojných 2959 bodů, nicméně byl poražen nedávno vydaným procesorem Intel Pentium Silver J5005, což je zástupce levných procesorů zaměřených především na nízkou spotřebu. J5005 skóroval v Passmarku 2987 bodů a v tomto testu lze říct, že poráží starý procesor.
Oba procesory jsou čtyřjádrové a zvládají pracovat se 4 vlákny. Velký rozdíl je v pracovní frekvenci. Core 2 Quad dosáhlo tohoto výsledku s taktem 2.4 GHz při TDP 105W, kdežto nízkonapěťový J5005 vše zvládá s taktem 1.5 GHz a TDP pouhých 10W. Je potřeba také zmínit, že procesor umí dočasně zvýšit frekvenci na 2.8 GHz díky aktivní funkci Turbo, která se používá dlouhou dobu pro snížení celkové spotřeby, což starý Q6600 nezvládá a stále pracuje na stejné frekvenci a tím není z dnešního hlediska příliš úsporný.
Starý Core 2 Quad sice má stále co říct, ale při spotřebě a jeho výběhovosti bych se osobně nebál jej nahradit tímto nízko taktovaným moderním procesorem s 10x nižší spotřebou, což už na ročním vyúčtování rozhodně poznáte. Dalším faktem, proč starý procesor nahradit, je akcelerace moderních video formátů v případě integrované grafiky, rychlejší USB a rychlejší SATA porty pro připojení disků. J5005 rovněž podporuje Virtualizaci a rovněž je 64 bitový.
Dá se říct, že procesory dospěly do takové fáze, kdy se skutečně vyplatí upgrade na modernější a úspornější platformu.