Intel představil nové řady procesorů, nejzajímavější je Meteor Lake s 8-32 jádry
Krom přejmenování nadcházejících procesů (10nm->7 a 7nm->4) představil Intel na akci Accelerated podobu procesorů nadcházejících generací.
Na úvodním snímku vidíme vlevo Alder Lake, který je patrně posledním monolitickým řešením pro desktop a notebooky. Na schematu (či renderu) jsou docela dobře patrná velká jádra - osm velkých tmavě modrých čtverečků - a malá jádra - osm malých světle modrých čtverečků ve dvou skupinách po 2×2.
Vedle (vpravo) znázorněný Sapphire Rapids bude serverovým produktem. Rozebrané vzorky této generace jsme již viděli, takže složení ze čtyř identických kousků křemíků (čipletů / modulů / dlaždic) není překvapením. Jen pro úplnost si zaslouží doplnit, že později vznikne i verze doplněná HBM pamětmi. Na snímku je však zachycena klasická, z první vlny produktů.
Podstatně zajímavější je další slajd zobrazující další generaci, konkrétně procesor Meteor Lake (desktop, notebooky) a Granite Rapids (servery). Vyobrazená verze Meteor Lake je složena z trojice čipletů. Jeden (Compute Die) s procesorovými jádry, druhý (SoC-LP) s funkcí čipsetu a třetí (GPU Die) jako integrovaná grafika. Zdá se, že grafický čiplet nebude existovat jen v jedné konfiguraci, ale bude na výběr z 96-192 EU, což by mohlo značit existenci dvou různě velkých verzí (pokud Intel neplánuje převážně prodávat zpola vypnutý křemík).
Granite Rapids je prvním větším překvapením. Intel sice nezveřejnil žádné specifikace, ale nakreslil dost detailů na to, aby dal prostor k úvahám o produktu. Centrální část tvoří dva čiplety. To je samo o sobě zvláštní, když o generaci starší Sapphire Rapids ponese čtyři. Každý z těchto čipletů má znázorněných 60 procesorových jader, což znamená až 120 jader celkem. Granite Rapids měl být postaven na 7nm procesu, kterému Intel nyní říká Intel 4. První produkty na něm postavené mají jít na trh v prvním pololetí 2023, což dává určitou představu, kdy se mohou první Xeony Granite Rapids objevit.
Slajd, který se vrací k Meteor Lake, zobrazuje krom trojčipletového malého procesoru ještě velký složený z čtyř velkých centrálních čipletů a řady menších. Každý ze čtyř centrálních čipletů je ve skutečnosti složen z dvanácti čipletů na společné waferu (osm světlých čtvercových, čtyři tmavě modré obdélníkové). Ta jsou spojena technologií Foveros. Otázkou je, zda jde pouze o ilustraci nebo další produkt související s Meteor Lake. Zjevně nejde o Granite Rapids, který - jak již vím - vypadá jinak. Samostatné čtvercové světle modré útvary po obvodu jsou HBM paměti, což naznačuje, že by mohlo jít o nějaké výkonné řešení nesouvisející s desktopem (a nejspíš ani s HEDT).