Intel prý zvažuje i výrobu procesorů u GlobalFoundries
Podle neoficiálním zpráv se Intel rozhodl - krom kapacit TSMC a Samsungu, které již využívá - přesunout část výroby ke GlobalFoundries. Mělo by jít o low-endové procesory, především Celerony, Pentia a možná i Core i3. Tento výběr dává docela dobrý smysl. 12nm proces GlobalFoundries zvládá taktovací frekvence do 4 GHz zcela bezproblémově a do tohoto limitu se vejdou všechny modely Pentií i Celeronů. Pokud jde o Core i3, tam už se některé modely pohybují i kolem 4,5 GHz, což už je poněkud za hranou. Kupříkladu pro takový Core i3-9100(F) ale stačí 4,2 GHz, pro Core i3-9300 4,3 GHz no a úsporné T či TE modely jsou v možnostech procesu všechny.
Výkonná vice-prezidentka a generální ředitelka pro prodeje, marketing a komunikaci Intelu, Michelle Johnston Holthaus, ve svém prohlášení mj. uvedla, že: „Krom rozšíření vlastních výrobních kapacit rozšiřujeme také využití externích dodavatelů, abychom diferencovali výrobu za účelem produkce více procesorů Intel.“ Holthaus se tehdy vyhnula jmenování konkrétních firem, které Intel hodlá využít. Tehdy v našem článku poprvé - krom TSMC a Samsungu, které Intel využíval již před tím - padla zmínka o GlobalFoundries. Právě její využití by totiž bylo jedno z možných výkladů slov o „rozšířeném využití externích dodavatelů“.
Využitelné procesy GlobalFoundries jsou navíc velmi blízké až plně kompatibilní s procesy Samsungu, takže by Intel mohl zůstat i u návrhů, které připravil pro výrobu u Samsungu (vyrábí-li u něj x86 jádra). Určitou roli mohl hrát i fakt, že Intel před pár týdny GlobalFoundries přetáhl technologického šéfa, Garyho Pattona, který mohl v rámci Intelu předložit analýzu, do jaké míry by využití GlobalFoundries bylo schůdné a pro jaké produkty by bylo možné jejích linek využití.
Ať již situace dopadne jakkoli, nelze nevzpomenout na dobu, kdy GlobalFoundries oznámila zrušení 7nm výroby a prohlásila, že má a bude mít dostatek zákazníků, které společnosti zajistí fungování na 14nm a 12nm procesu. Že by se mezi nimi mohl objevit i Intel, si vedení firmy nejspíš nepředstavovalo ani v divokých snech.