Intel řeší přehřívání PCIe, implementoval throttling
Intel oznámil, že nová implementace počítá s řadičem přenosové rychlosti a ovladačem PCIe chlazení. Tyto prvky slouží k monitoringu teploty PCIe řadiče či rozhraní a omezení přenosové rychlosti z teplotních důvodů. Jinými slovy bude podporován tepelný throttling, tedy snižování výkonu při dosažení kritické teploty. Prozatím jde implementace nad rámec standardu a týká se rychlosti (taktů) jednotlivých linek. V budoucnu, tj. s PCIe 6.0 a vyššími, se počítá se zařazením těchto požadavků do standardu a throttling se bude týkat také šířky rozhraní (při zahřátí by se omezil počet aktivních linek třeba z 16 na 8, 4 ap.).
Zatímco u současných PCIe rozhraní je podpora pro throttling celkem překvapením, u PCIe 6.0 bylo možné něco podobného čekat. Připomeňme, že v červnu tomu bude pět let, co slýcháme o PCIe 6.0, které bude postavené na PAM4, pulzně-amplitudové modulaci. Princip tkví v tom, že současné (PCIe 5.0) dva stavy při NRZ (0, 1) nahradí stavy čtyři (00, 01, 10, 11), takže při stejné frekvenci bude možné přenést 2× více bitů. Jinými slovy bude možné (opět) zdvojnásobit přenosovou kapacitu, ale tentokrát k tomu nebude potřeba zvyšovat taktovací frekvence.
Jenže každá mince má dvě strany a ta druhá je v případě PCIe 6.0 obzvlášť nepěkná. Pro rozlišení mezi čtyřmi stavy namísto dvou je potřeba podstatně vyšší čistota / integrita signálu oproti NRZ, což si žádá určitá opatření. Krom užších tolerancí, jejichž implementace bude dražší, se PCIe 6.0 neobejde bez Forward Error Correction (FEC), systému pro opravu chyb. Implementace si samozřejmě řekne o nějaký křemík navíc, což znamená vyšší náklady. Aby toho nebylo málo, tak kvůli zpětné kompatibilitě s NRZ (samozřejmě na obou stranách, protože může dojít na kombinaci PCIe ≤5.0 desky a PCIe ≥6.0 karty stejně jako PCIe ≥6.0 desky s PCIe ≤5.0 kartou) musí být na straně každého PCIe 6.0 řadiče implementována jak podpora PAM4, tak podpora NRZ. Půjde tedy o řadiče s podporou dvou typů rozhraní PCIe v jednom. Což bude opět stát další křemík a tudíž i další finance navíc.
Nakonec si můžeme vzpomenout na nástup GDDR6X, pamětí postavených právě na PAM4, které u grafických karet přinesly nárůst spotřeby až o desítky wattů ve srovnání se stejně výkonným řešením stejné architektury, které využívalo GDDR6. Udržení vyšší čistoty signálu potřebné pro dekódování PAM4 je zkrátka energeticky náročnější a rozhraní má pak vyšší spotřebu, více se zahřívá a throttling může být cestou, která zajistí, že nedojde k překročení kritické teploty a poškození.
Z hlediska PC je nicméně PCIe 6.0 poměrně vzdálenou budoucností. Grafické karty zatím nevyužívají ani PCIe 5.0 a z ostatních zařízení jsou k dispozici pouze SSD, která mají oproti PCIe 4.0 generaci podstatně vyšší energetické nároky, takže se z důvodu spotřeby a/nebo požadavků na chlazení využívají téměř jen v desktopu. Pokud generace grafických karet chystaná na zimu 2024 / 2025 přinese PCIe 5.0, nelze v PC světě s PCIe 6.0 grafikami počítat dříve než o další dva roky později, tj. kolem zimy 2026 / 2027 či později.