Intel Royal Core vypadá na Bulldozer® Done Right™: Sloučí velká a malá jádra?
Od loňského roku se proslýchá, že Intel pracuje na projektu nazvaném Royal Core, který má fundamentálně přepracovat procesorová jádra a jehož prvním ovocem má být generace Arrow Lake následovaná generací Lunar Lake. Následně různé zdroje nenašly shodu v tom, zda prvním procesorem vycházejícím z projektu Royal Core bude Arrow Lake nebo teprve Lunar Lake.
Zdroj webu RedGamingTech redakci sdělil, že se situace ve skutečnosti má jinak. Pokud má pravdu, pak Royal Core dorazí až po těchto produktech - na druhou stranu by šlo o skutečně velkou změnu.
Základem má být sjednocení hardwarových prostředků do bloku, který by bylo možné používat buďto jako jedno (skutečně hodně) velké jádro, nebo jako několik jader malých. Zatím není známo, na kolik malých jader by se jedno velké mohlo přepnout. Definitivně není rozhodnuto, zda bude nějakým způsobem podporováno HT/SMT. Počítá se samozřejmě s dlaždicovou implementací, tudíž křemíkem s např. dvěma velkými jádry, kdy ostatní obvody budou integrované v oddělených dlaždicích (podobně jako u AMD nebo nadcházejícího Meteor Lake). Dlaždice by měla být schopna fungovat buďto jako velká jádra nebo jako malá, přičemž toto by mělo být řízeno hardwarově, autonomně.
Sdílení hardwarových prostředků mezi jádry tak trochu připomíná architekturu Bulldozer od AMD, kdy dvě procesorová jádra (každé s vlastní INT jednotkou) sdílela jednu FPU, která mohla fungovat jako jedna, nebo zpracovávat jedno vlákno pro každé jádro. Řešení Intelu však má být podstatně pokročilejší a lépe implementované.
Oproti dosavadním zprávám rovněž nemá být pravda, že by Royal Core byl projekt, ve kterém by se angažoval Jim Keller. Ten podle všeho problém s vývojem jader u Intelu viděl v nástrojích a softwaru, který Intel používal a zaměřil se na řešení této slabiny.