Intel zdržuje udělení pokuty od EU, čas hraje v jeho prospěch
V roce 2009 byl zahájen spor mezi Evropskou unií (konkrétně jejím orgánem pro dodržování smluv, Evropskou komisí) kvůli zneužití dominantního postavení na trhu a použití nelegálních praktik k potlačení konkurenčního růstu. Tuto praxi podle Evropské komise Intel aplikoval mezi lety 2002 a 2005, tzn. za éry procesorů AMD K8 (64bit Athlony Hammer a dále) a spočívala v poskytování finančních injekcí výrobcům sestav (např. Dell, HP, Acer, Lenovo, NEC) za podmínky, že přinejmenším 95 % jimi prodaných sestav ponese procesory Intel. Co se týče zbývajících pěti procent, stanovil podle EK Intel výrobcům omezující podmínky na to, jaké procesory se v této množině mohou vyskytovat (chtějí-li výrobci sestav dostat od Intelu slíbené finance). Intel dále platil společnosti Media Markt za to, že prodávala výhradně sestavy s jeho procesory.
Komise již před lety rozhodla o pokutě ve výši €1,06 / $1,2 miliardy a zároveň konstatovala, že popsaný postup Intelu byl nelegální, což otevíralo dveře možnému soudnímu sporu s poškozenou konkurencí, což byla především AMD. Ta se ovšem s Intelem vyrovnala mimosoudně (nakolik bylo toto vyrovnání výhodné pro jednu či druhou stranu, by bylo téma na samostatný článek).
Intel se proti rozhodnutí pokusil odvolat již před dvěma lety, v červnu 2014. Tehdy ovšem došlo k zamítnutí. Společnost se ale nevzdala, připravila další dovolání a s tím nyní uspěla - tedy v tom smyslu, že se spor dostane před soud. Předmětem sporu bude námitka Intelu, podle níž Evropská komise během vyšetřování situace komise neprovedla „analýzu všech podstatných okolností“.
Intelu svítá naděje - pokud by se mu podařilo uspět, může být pokuta snížena, případně zrušena a vyšetřování poběží znovu od začátku. Ať už soud rozhodne ve prospěch Intelu nebo stvrdí verdikt Evropské komise, znamená to další čas navíc. Vezmeme-li v potaz, že se situace táhne již sedm let a přihlédneme-li k aktuálnímu vývoji situace v Evropské unii, můžeme si s trochou nadsázky položit otázku, zda za dalších sedm let bude ještě nějaká Evropská komise existovat, případně zda bude mít pole působnosti a význam, za kterého se výrobcům vůbec vyplatí její verdikty respektovat.