Intel se po osmi letech loučí s DDR3, letošní procesory už je „neumí“
Paměti DDR3 jsou s námi od roku 2007. Jejich éru provázelo několik světlých okamžiků - oficiální snížení spotřeby v důsledku poklesu napětí z 1,8 V u DDR2 na 1,5 V nebo období nízkých cen, kdy bylo možné za pár šušní nakoupit 16 nebo 32GB v rychlých a kvalitních modulech. Byla tu ale i zklamání - třeba když vyšlo najevo, že nízké napětí 1,5 V se týká spíš lepších variant DDR3-800, přičemž výše taktované kusy běží na 1,6-1,8 V. Nebo dva nárůsty cen, z nichž druhý byl obzvlášť nepříjemný - to ostatně jistě máte v paměti, mnoho lidí kvůli tomu tehdy odkládalo upgrade.
Nyní ale už odklady nepomohou, s nákupem nových platforem už bude třeba i nákup nových pamětí. Platforma Skylake-S, tedy desktopová (socketová) varianta řady Skylake už oficiálně klasické DDR3 nepodporuje a zůstává pouze u DDR4, přičemž některé modely jsou kompatibilní se speciálním DDR3L (nikoli však s klasickými DDR3).
socket LGA1151 pro Skylake-S dostane DDR4 i do mainstreamu a vyššího low-endu
Nejde ale jen o Skylake-S. Až na výjimky (jako APU Kaveri-refresh alias Godavari) uvádějí specifikace nových modelů výhradně DDR4 (případně zmíněné DDR3). Co to znamená? Protože se to týká především high-end a mainstream platforem, budou uživatelé dražších sestav posílat stávající stroje do důchodu: Internetové bazary se v následujících kvartálech začnou plnit množstvím kvalitních DDR3 modulů. Čím více jich bude, tím se jejich cena stlačí níž. Ti, kteří neplánují koupi nové sestavy, ale kvůli drahým DDR3 otáleli s rozšířením operační paměti, si koncem letošního roku a také v roce následujícím přijdou na své.
Pokud nyní vychází nový 32GB kit DDR3 na 6,5 tisíce Kč, lze očekávat, že se běžná bazarová cena dostane v zimě na ~3,5 tisíce a v následujícím roce, kdy už DDR4 moduly budou prakticky ve všech segmentech a budou se jich zbavovat všichni upgradující uživatelé, spadne pod 3 tisíce.